El. Euro 2020. Mamy awans! Polacy lepsi od Macedończyków

Jedziemy na mistrzostwa Europy! Polacy wypełnili swoją powinność i pokonali na własnym terenie Macedonię Północną 2:0. Gole – zapewniające drużynie Jerzego Brzęczka awans – zdobyli Przemysław Frankowski oraz Arkadiusz Milik.

Biało-czerwoni, świadomi stawki spotkania, od początku szukali sposobu na zdobycie gola. W 10. minucie blisko szczęścia był Grzegorz Krychowiak, który świetnie uderzył z siedemnastu metrów. Piłka przeszła jednak tuż obok lewego słupka bramki strzeżonej przez Stołe Dimitriewskiego. Chwilę później Polacy powinni już wyjść na prowadzenie, ale świetną okazję zmarnował Piotr Zieliński. Pomocnik Napoli z bliskiej odległości trafił jedynie w poprzeczkę.

Napór zespołu Jerzego Brzęczka trwał. W 22. minucie przed dobrą szansą stanął Sebastian Szymański. Zawodnik Dynamo Moskwa przymierzył jednak z rzutu wolnego ponad poprzeczką. W odpowiedzi strzałem z dystansu Wojciecha Szczęsnego próbował zaskoczyć Egzijan Alioski. Golkiper Juventusu Turyn był na posterunku, bez większych problemów wybijając futbolówkę na rzut rożny.

Mimo wyraźnej przewagi i niezłej długimi fragmentami gry biało-czerwonych, pierwsza połowa meczu zakończyła się bezbramkowym remisem. Po zmianie stron inicjatywa niezmiennie należała do naszej drużyny. W 50. minucie znów nieco precyzji zabrakło Sebastianowi Szymańskiemu. Macedończyków bowiem po uderzeniu 20-letniego skrzydłowego z dwudziestu metrów od utraty gola uratował słupek.

Dominacja Polaków przyniosła owoce w 74. minucie. Grzegorz Krychowiak posłał długie podanie do Roberta Lewandowskiego. Ten zwodem oszukał obrońce, a nadbiegający Przemysław Frankowski pewnym strzałem pokonał Stołe Dimitriewskiego. Dla gracza Chicago Fire był to pierwszy kontakt z piłką w spotkaniu – sekundy wcześniej zmienił Kamila Grosickiego.

„Wejście smoka” zaliczył również Arkadiusz Milik. Snajper Napoli – dwanaście minut po pojawieniu się na boisku – mocnym i technicznym uderzeniem zza pola karnego umieścił futbolówkę w siatce. Kolejną asystę zapisał na swoim koncie Robert Lewandowski.

Podopieczni Jerzego Brzęczka ostatecznie wygrali 2:0, dzięki czemu zapewnili sobie awans do przyszłorocznych mistrzostw Europy! Na dwie kolejki przed zakończeniem eliminacji biało-czerwoni piastują pozycję lidera grupy G, wyprzedzając Austrię (pokonała na wyjeździe Słowenię 1:0) o trzy oczka i Macedonię Północną o osiem punktów. Kolejne mecze – w listopadzie.