Ekstraklasa. Zasłużone trzy punkty Lechii
Lechia Gdańsk pokonała na wyjeździe Pogoń Szczecin 3:1 w meczu grupy mistrzowskiej rozegranym w ramach 31. kolejki T–Mobile Ekstraklasy. Dzięki wygranej podopieczni Jerzego Brzęczka awansowali na szóstą pozycję w ligowej tabeli.
Oba zespoły dość szczęśliwie zdołały utrzymać się w czołowej ósemce ligi. Pogoń przegrała bowiem w 30. kolejce z Legią w Warszawie (1:2), zaś Lechia w Kielcach z Koroną (2:3). Po podziale punktów strata do czołówki zdecydowanie się zmniejszyła i oba kluby marzą o tym, aby powalczyć o europejskie puchary. Szczególnie mocno myślą o tym w Gdańsku, gdzie właściciel z pewnością nie pożałuje grosza latem w przypadku zrealizowania tego celu. Pierwszym krokiem ku temu miał być triumf w Szczecinie.
Mecz zaczął się bardzo dobrze dla gospodarzy. W 16. minucie bramkę dla Pogoni zdobył niezawodny w ostatnim czasie Łukasz Zwoliński. Napastnik Portowców pokonał bramkarza rywali już w piątym spotkaniu z rzędu. Lechia przeważała, ale w pierwszej połowie nie potrafiła skutecznie wykończyć swoich ataków. Szansę na drugiego gola mieli za to szczecinianie. W 34. minucie rzut wolny egzekwował Adam Frączczak, ale chybił nieznacznie.
Goście przycisnęli jeszcze mocniej w drugiej części meczu. Napór gdańszczan przyniósł efekt w 62. minucie. Znakomitą akcję indywidualną i podanie Stojana Vranjesa na bramkę zamienił Antonio Colak. Dosłownie chwilę później czerwoną kartkę za faul w we własnym polu karnym obejrzał Mateusz Matras. Jedenastkę na gola zamienił Vranjes, chociaż Radosław Janukiewicz był bardzo blisko obrony tego uderzenia.
Grający w przewadze podopieczni Jerzego Brzęczka dopełnili dzieła w 73. minucie. Świetne podanie Bruno Nazario skutecznie wykończył Gerson. Pogoń próbowała jeszcze zdobyć bramkę kontaktową, ale bezskutecznie.
Lechia po dzisiejszej wygranej ma 24 punkty na koncie i wskoczyła na szóste miejsce w tabeli. Pogoń z dorobkiem 21 oczek zamyka stawkę w grupie mistrzowskiej.
***
Pogoń Szczecin – Lechia Gdańsk 1:3 (1:0)
Łukasz Zwoliński 16′ – Antonio Colak 62′ Stojan Vranjes 65′(k.) Gerson 73′
Pogoń: Radosław Janukiewicz – Sebastian Rudol, Wojciech Golla, Mateusz Matras, Hubert Matynia (68′ Kamil Wojtkowski) – Rafał Murawski, Michał Walski (70′ Takafumi Akahoshi) – Dominik Kun (79′ Karol Danielak), Adam Frączczak, Ricardo Nunes – Łukasz Zwoliński
Lechia: Łukasz Budziłek – Grzegorz Wojtkowiak (26′ Piotr Grzelczak), Rafał Janicki, Gerson, Jakub Wawrzyniak (73′ Nikola Leković) – Ariel Borysiuk, Stojan Vranjes – Mateusz Możdżeń, Sebastian Mila (84′ Piotr Wiśniewski), Bruno Nazario – Antonio Colak
Żółte kartki: Ricardo Nunes, Radosław Janukiewicz (Pogoń)
Czerwona kartka: Mateusz Matras 64′ (Pogoń)
Sport.RIRM