Ekstraklasa. Wisła Płock pokonuje Pogoń; zwycięstwo Cracovii; Lech wraca na fotel lidera

W ramach 11. kolejki PKO BP Ekstraklasy Legia Warszawa przegrała na własnym stadionie z Lechem Poznań (0:1), dzięki czemu „Kolejorz” wrócił więc na fotel lidera. W pozostałych spotkaniach Wisła Płock niespodziewanie pokonała Pogoń Szczecin (1:0), a Cracovia zwyciężyła z Wartą Poznań (2:0).

Wisła Płock jest jedną z najlepiej grających drużyn na własnym stadionie. Przed spotkaniem z Pogonią Szczecin zanotowała trzy zwycięstwa i jeden remis, tracąc przy tym zaledwie jedną bramkę. „Portowcy” przyjechali więc na trudny teren, co znalazło potwierdzenie już na początku rywalizacji, kiedy Rafał Wolski znalazł się sam na sam z bramkarzem. Przyjezdni w pierwszej odsłonie oddali zaledwie jeden celny strzał.

W 57. minucie Piotr Tomasik dośrodkował z lewej strony, a Damian Warchoł z kilku metrów „główką” wpisał się na listę strzelców. W odpowiedzi szczecinianie wyszli z groźnie zapowiadającym się kontratakiem, ale jego finalizacja w wykonaniu Michała Kucharczyka pozostawiała wiele do życzenia. Pod koniec meczu drugą żółtą, a w efekcie czerwoną kartkę otrzymał Jakub Rzeźniczak. Osłabienie nie wpłynęło na końcowy rezultat i Wisła pokonała podopiecznych Kosty Runjaicia 1:0.

Porażka Pogoni oznacza, że nie wrócili oni na trzecie miejsce w tabeli. Obecnie zajmują 4. lokatę z 19 punktami i do Rakowa tracą dwa „oczka”. „Nafciarze” z kolei z 13 punktami są na 12. pozycji.

***

Cracovia po słabym początku sezonu zanotowała ostatnio sześć spotkań bez porażki. Z kolei Warta może popisać się niechlubną serią trzech porażek z rzędu, w których dodatkowo nie zdobyła nawet jednej bramki. Faworyt był więc jasny. Mimo wyraźnej przewagi gospodarzy, w pierwszej połowie jedynie Sergiu Hanca poważnie zagroził Adrianowi Lisowi. Golkiper był jednak na posterunku. Wynik zmienił się po przerwie. W 58. minucie Michał Rakoczy otrzymał podanie z lewej strony i wpisał się na listę strzelców z około ośmiu metrów. Prowadzenie podwyższył w doliczonym czasie Jakub Myszor. Skrzydłowy wbiegł w pole karne, zachował zimną krew i pewnym uderzeniem zagwarantował „Pasom” zwycięstwo.

Cracovia awansowała na 6. miejsce w tabeli. Na koncie ma 16 punktów, natomiast Warta Poznań jest na 17. lokacie z dorobkiem 7 „oczek”.

***

W hicie niedzieli Lech Poznań pokonał na wyjeździe Legię Warszawa po golu Mikaela Ishaka. „Kolejorz” wrócił więc na pozycję lidera, o czym pisaliśmy [tutaj].