Ekstraklasa. Szybki gol Starzyńskiego dał zwycięstwo Zagłębiu

Zagłębie Lubin pokonało na wyjeździe Górnika Łęczna 1:0 w zaległym meczu 21. kolejki piłkarskiej Lotto Ekstraklasy. Jedyna bramka padła już w 6. minucie, a jej autorem był Filip Starzyński. Wygrana zapewniła Miedziowym awans na piąte miejsce w ligowej tabeli.

Sytuacja Górnika przed dzisiejszym starciem była bardzo niewesoła. Podopieczni Franciszka Smudy zamykali ligową tabelę z dorobkiem dwudziestu jeden oczek. Łęcznianie tracili jednak do będącego nad strefą spadkową Ruchu Chorzów tylko dwa punkty i w razie wygranej nad Zagłębiem mogli wyprzedzić Niebieskich. Lubinianie w przypadku zwycięstwa mogli z kolei awansować na piątą pozycję w tabeli.

Już pierwsza groźniejsza akcja gości przyniosła im powodzenie. W 6. minucie Arkadiusz Woźniak podał do Filip Starzyńskiego, a ten z ok. dwudziestu metrów trafił do bramki rywali. Chwilę później „Figo” mógł po raz drugi wpisać się na listę strzelców, ale jego uderzenie z rzutu wolnego obronił Sergiusz Prusak. W 15. minucie w końcu w ofensywie pokazali się gracze z Łęcznej. Z dalszej odległości strzelił Nika Dzalamidze, jednak futbolówka poszybowała nad poprzeczką.

Kilka minut później uderzył Grzegorz Bonin, lecz Martin Polacek nie dał się pokonać. W 41. minucie Franciszek Smuda musiał dokonać pierwszej zmiany w swoim zespole. Boisko z powodu urazu opuścił Łukasz Tymiński, a w jego miejsce pojawił się Paweł Sasin. W końcówce pierwszej części gry zaatakowali jeszcze Miedziowi, lecz bez efektów.

Tuż po zmianie stron na bramkę gości strzelił Javi Hernandez, jednak Polacek obronił. Górnik śmielej ruszył do ataku. Doprowadzić do remisu próbowali Bonin oraz Aleksandar Komor, ale bez powodzenia. W 65. minucie z rzutu wolnego niecelnie uderzył Starzyński. Chwilę później stały fragment gry egzekwował Hernandez, lecz również on chybił celu. Kolejny rzut wolny dla gości miał miejsce w 74. minucie, gdy Sergiusz Prusak popisał się skutecznym piąstkowaniem po strzale Starzyńskiego.

Gospodarze próbowali doprowadzić do remisu, jednak ich wysiłki nie przynosiły efektu w postaci gola. W końcówce przyjezdni bardzo rozsądnie oddalili grę od swojego pola karnego, uniemożliwiając rywalom tworzenie okazji bramkowych. Tuż przed ostatnim gwizdkiem sędziego miejscowi próbowali jeszcze wykorzystać dośrodkowanie z rzutu wolnego, ale defensywa Miedziowych zażegnała niebezpieczeństwo. Lubinianie ostatecznie zwyciężyli 1:0.

Dzięki dzisiejszej wygranej Zagłębie awansowało na piąte miejsce w stawce. Podopieczni Piotra Stokowca mają na koncie trzydzieści siedem punktów. Ekipa z Łęcznej nadal zamyka ligową tabelę z dorobkiem dwudziestu jeden oczek.