Ekstraklasa. Śląsk gromi Legię w hicie kolejki; remis w derbach Małopolski

W najciekawiej zapowiadającym się sobotnim spotkaniu 12 kolejki piłkarskiej Ekstraklasy Śląsk Wrocław pokonał aż 4:0 warszawską Legię. W derbach Małopolski Puszcza Niepołomice podzieliła się punktami z Cracovią. Lech Poznań wygrał natomiast z innym ligowym beniaminkiem – ŁKS-em – 3:1.

W Krakowie przy ul. Kałuży, gdzie swoje ligowe mecze jako gospodarz rozgrywa Puszcza, doszło do derbowego starcia niepołomiczan z Cracovią. Beniaminek Ekstraklasy objął prowadzenie w tym spotkaniu kilka minut przed przerwą. Na strzał z pola karnego zdecydował się Artur Siemaszko, piłka odbiła się od nogi jednego z graczy Pasów i myląc bramkarza, wpadła do siatki.

Po przerwie Puszcza miała swoje okazje do podwyższenia prowadzenia. Z rzutu wolnego uderzał Jakub Serafin, jednak bramkarz rywali nie dał się zaskoczyć. W 69 minucie do bramki trafił Muris Mešanović, jednak to trafienie nie zostało uznane z powodu pozycji spalonej gracza zespołu z Niepołomic. W 81. minucie po zamieszaniu podbramkowym piłkę do bramki beniaminka skierował Andreas Skovgaard, jednak ten gol również został anulowany – po raz kolejny z powodu ofsajdu. Cztery minuty później jak najbardziej prawidłowego gola zdobył strzałem głową Karol Knap, doprowadzając do remisu w tym spotkaniu. W 89. minucie do siatki Puszczy trafił Kacper Śmiglewski, jednak sędzia ponownie nie uznał bramki. Powód? Oczywiście, kolejny spalony piłkarza Cracovii.

***

We Wrocławiu, w obecności niemal 40 tys. widzów na stadionie, Śląsk podejmował warszawską Legię. W pierwszych 45 minutach kibice nie zobaczyli goli. Najbliżej osiągnięcia tego celu był Marc Gual. Napastnik Legii ładnie odwrócił się z piłką w polu karnym i uderzył w kierunku bramki, jednak piłka odbiła się od poprzeczki i wyszła w pole.

Śląsk otworzył wynik tego pojedynku chwilę po wznowieniu gry. Piotr Samiec-Talar posłał prostopadłe podanie do Petra Schwarza, a Czech uderzył tuż przy drugim słupku z pierwszej piłki. W 71. minucie Samiec-Talar po raz kolejny wypuścił na czystą pozycję kolegę z zespołu – tym razem Erika Exposito, a Hiszpan w sytuacji sam na sam pokonał Kacpra Tobiasza. Dwie minuty później Piotr Samiec-Talar do dwóch asyst położył jeszcze bramkę po strzale z bliskiej odległości. Wynik meczu po szybkiej kontrze w 77. minucie ustalił Exposito. Dla Hiszpania było to 11 trafienie w bieżących rozgrywkach.

***

Na zakończenie sobotniego grania w Ekstraklasie ŁKS – już pod wodzą nowego trenera, Piotra Stokowca – udał się do Poznania na mecz z Lechem. Kolejorz w tym sezonie w lidze na własnym obiekcie jeszcze nie przegrał. Poznaniacy uchodzili więc za zdecydowanego faworyta tego starcia i od pierwszych minut przejęli inicjatywę na boisku. W 18 minucie wynik spotkania otworzył Mikael Ishak. Szwed wykorzystał dogranie Filipa Marchwińskiego z prawej strony boiska i precyzyjnym strzałem z 16. metra pokonał bramkarza rywali. Tuż przed przerwą dublet skompletował Ishak. Tym razem asystował mu Kristoffer Velde, który przytomnie wypatrzył swojego kolegę z zespołu w polu karnym.

Po przerwie gracze z Łodzi spróbowali kilka raz przeprowadzić akcje ofensywne. W 64 minucie goście – również ze sprawą błędów defensywy Kolejorza – zdobyli bramkę kontaktową, kiedy to najwięcej przytomności umysłu w „16” rywala zachował Stipe Jurić. Ostanie słowo w tym meczu należało jednak do Lecha. Nika Kwekweskiri zagrał dalekie podanie do wbiegającego w pole karne Velde, a Norweg strzałem w bliższy słupek bramki beniaminka ustalił wynik tego starcia na 3:1 dla poznaniaków.