Ekstraklasa. Pogoń nowym liderem, sensacja w Bielsku-Białej, siedem goli przy Reymonta

Pogoń Szczecin liderem PKO Ekstraklasy na półmetku sezonu 2020/2021. „Portowy” wygrali na wyjeździe z Rakowem Częstochowa 1:0 i wyrzucili z pierwszej pozycji Legię Warszawa, która sensacyjnie uległa w Bielsku-Białej miejscowemu Podbeskidziu 0:1. Bardzo dobre widowisko stworzyli przy Reymonta piłkarze Wisły Kraków oraz Piasta Gliwice. Ze zwycięstwa cieszyła się ekipa Waldemara Fornalika (3:4).

Pogoń Szczecin zanotowała piąte zwycięstwo z rzędu, tym razem pokonując na wyjeździe w hicie 15. serii gier Raków Częstochowa 1:0. O wszystkim przesądziła akcja z 58. minuty, gdy Adrian Benedyczak wykorzystał dośrodkowanie Jakuba Bartkowskiego z prawego skrzydła i strzałem z powietrza skierował futbolówkę do siatki. Podopieczni Kosty Runjaica zaliczyli kolejny występ na „zero z tyłu”. Na półmetku sezonu stracili zaledwie osiem goli, a w ostatnich sześciu ligowych meczach tylko raz golkiper „Portowców” musiał wyciągać piłkę z bramki.

Szczecinianie wskoczyli na fotel lidera kosztem Legii Warszawa. Mistrzowie Polski sensacyjnie ulegli w Bielsku-Białej tamtejszemu Podbeskidziu 0:1. Zamykający stawkę „Górale” – po serii czterech porażek – sukces zawdzięczają Rafałowi Janickiemu, który na początku drugiej połowy spotkania uderzeniem z bliskiej odległości nie dał żadnych szans Arturowi Borucowi na skuteczną interwencję. Dla „Wojskowych” była to druga porażka z rzędu. Wcześniej obrońcy tytułu przegrali z innym beniaminkiem rozgrywek – Stalą Mielec (2:3).

Aż siedem goli padło w Krakowie, gdzie miejscowa Wisła – choć już po 20 minutach prowadziła 3:0 – uległa w dramatycznych okolicznościach Piastowi Gliwice 3:4. Drużyna Waldemara Fornalika jeszcze w 90. minucie musiała odrabiać straty. Najpierw wyrównał Jakub Świerczok strzałem z rzutu karnego, a chwilę później decydujący cios zadał Węgier Kristopher Vida po asyście Michała Żyro.

Cenny komplet punktów zgarnęła Warta Poznań. Ekipa ze stolicy Wielkopolski skromnie, bo 1:0, pokonała w roli gospodarza Cracovię 1:0. Najwięcej nie tyle mówiło się jednak o wygranej zawodników Piotra Tworka, co o Michale Probierzu, który na konferencji prasowej podał się do dymisji. Po rozmowie z prezesem klubu, Januszem Filipiakiem, 48-latek zdecydował się ostatecznie pozostać na stanowisku trenera „Pasów”.

Inny zespół z Poznania – Lech – zremisował w Zabrzu z Górnikiem 1:1. „Kolejorz” to jak na razie największe rozczarowanie bieżących rozgrywek. Drużyna od początku sezonu – zamiast walczyć o mistrzostwo Polski – tuła się w drugiej połówce tabeli i na półmetku plasuje się dopiero na 10. pozycji, zwyciężając w zaledwie czterech meczach. W pozostałych starciach 15. kolejki Zagłębie Lubin przegrało u siebie z Wisłą Płock 0:2, Lechia Gdańsk w takim samym stosunku bramkowym uległa na własnym stadionie Jagiellonii Białystok, zaś w Mielcu tamtejsza Stal zremisowała ze Śląskiem Wrocław 0:0.