fot. PAP/Piotr Polak

Ekstraklasa. Rozgrywki wrócą do gry 29 maja

Rozgrywki PKO BP Ekstraklasy mają zostać wznowione 29 maja poinformował na specjalnie zwołanej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Do rozegrania pozostało jeszcze jedenaście kolejek.


Jest duża szansa, że rozgrywki PKO BP Ekstraklasy będą miały swój szczęśliwy finał. Jeżeli wszystko ułoży się zgodnie z planem, liga wróci do gry 29 maja – po jedenastu tygodniach przerwy spowodowanej epidemią Covid-19.

W wyniku rozmów, które odbyliśmy z panią minister sportu, ministrem zdrowia i różnymi związkami, podjąłem decyzję o powrocie do gry przez ekstraklasę piłkarską – powiedział Mateusz Morawiecki.

Pierwszy gwizdek nie zabrzmi jutro, ale mamy ściśle ułożony plan, harmonogram dojścia do pierwszego meczu ekstraklasy, który może mieć miejsce pod koniec maja. Sport wróci na stadiony, wróci do naszych domów. Jestem przekonany, że to będzie symbol powrotu do nowej normalności – dodał szef rządu.

Od 20 kwietnia zawodnicy są już poddani dwutygodniowej izolacji sportowej. W dniach 3-4 maja wszyscy wyznaczeni przez poszczególny klub piłkarze i sztab szkoleniowo-medyczny przejdą testy na obecność koronawirusa. Po nich planowane jest wznowienie treningów drużynowych. 27 i 28 maja zaś odbędą się kolejne testy, tym razem zaliczą je również sędziowie.

Co jest oczywiste, mecze będą rozgrywane bez udziału kibiców, a liczba osób uczestnicząca w spotkaniach zostanie ograniczona do niezbędnego minimum.

***

Etapy restartu rozgrywek PKO BP Ekstraklasy według zatwierdzonego przez rząd planu:

20.04 – rozpoczęcie izolacji sportowej
27.04 – otwarcie wybranych obiektów dla treningów indywidualnych
03-04.05 – badania na obecność koronawirusa
04.05 – treningi w grupach kilkuosobowych
10.05 – treningi drużynowe
27-28.05 – powtórzenie badań na obecność koronawirusa
29.05-31.05 – 27. kolejka, wznawiająca rozgrywki
18.07-19.07 – zakończenie sezonu; termin umożliwia udział polskich zespołów w eliminacjach do europejskich pucharów

Sport.RIRM

drukuj