Ekstraklasa. Remisy w Białymstoku i Wrocławiu, Radomiak z pierwszym ligowym zwycięstwem w 2022 roku

Dwa z trzech niedzielnych meczów 23. kolejki Ekstraklasy zakończyły się podziałem punktów. Tak było w starciach Jagielloni z Wartą Poznań oraz Śląska z Zagłębiem Lubin. Po raz pierwszy z ligowej wygranej w 2022 roku mogli cieszyć się kibice w Radomiu, gdzie Radomiak pokonał Lechię Gdańsk 2:0.

Warta w ostatnich kolejkach zaczęła regularnie punktować, dzięki czemu zdołała wydostać się ze strefy spadkowej. Teraz poznaniacy udawali się do Białegostoku, aby zmierzyć się z Jagiellonią, która w ostatnich dwóch kolejkach wywalczyła cztery punkty.

Piłkarze z Podlasia od 25. minuty musieli grać w osłabieniu po czerwonej kartce dla Bogdana Tiru. Rumun próbował uderzać piłkę przewrotką, jednak trafił w twarz Michała Kopczyńskiego. Od tego momentu Jagiellonia skupiła się bardziej na obronie, szukając okazji bramkowych w kontratakach. Do przerwy kibice nie zobaczyli bramek.

W drugiej połowie Warta znalazła sposób na przełamanie defensywy rywala. Na indywidualną akcję zdecydował się Miłosz Szczepański, po którego strzale piłka trafiła w słupek i trafiła wprost pod nogi Franka Castanedy, a Kolumbijczyk posłał ją do siatki z bliskiej odległości. Zieloni nie utrzymali jednak korzystnego wyniku zbyt długo. W 65. minuty do remisu doprowadził Tomas Prikryl. Rezultat 1:1 utrzymał się do końcowego gwizdka.

Radomiak – który w poprzednich trzech spotkaniach wywalczył jeden punkt – na swoim terenie podejmował Lechię Gdańsk, która w poprzedniej kolejce pokonała lidera z Poznania.

Przewagę na boisku w pierwszej połowie mieli goście, jednak to beniaminek Ekstraklasy wyszedł na prowadzenie. Sędziemu, który nie zauważył faulu na graczu Radomiaka w polu karnym Lechii, przyszedł z pomocą VAR i gospodarzom została przyznana jedenastka. Dusan Kuciak obronił pierwszy strzał Karola Angielskiego, jednak napastnik zespołu z Radomia zachował zimną krew i zdążył ze skuteczną dobitką. W drugiej połowie arbitra – który ponownie przeoczył faul na piłkarzu beniaminka w polu karnym gdańszczan – ponownie wyręczył system powtórek video. Do rzutu karnego ponownie podszedł Angielski, jednak tym razem pokonał Kuciaka za pierwszym razem. Więcej goli w tym meczu nie padło. Radomiak, kosztem Lechii, awansował na czwarte miejsce w tabeli.

W ostatnim niedzielnym meczu doszło do derbów Dolnego Śląska pomiędzy Zagłębiem Lubin a Śląskiem Wrocław. Obie drużyny plasują się w dolnej części tabeli, niebezpiecznie blisko strefy spadkowej.

Mecz zakończył się wynikiem bezbramkowym, jednak trzeba przyznać, że nie brakowało sytuacji do strzelenia gola. Okazje tworzyli zarówno jedni, jak i drudzy, ale zawodziła skuteczność. Do przerwy dominował futbol ofensywny, jednak w drugiej połowie tak dobrze już nie było. Podział punktów nie zadowala z pewnością żadnej z ekip, które bardzo potrzebują punktów w obecnej sytuacji.