Ekstraklasa. Raków rozgromił Wisłę Płock; zwycięstwo Górnika z Pogonią

Sobota przyniosła wiele ciekawych rozstrzygnięć. W ramach 16. kolejki PKO BP Ekstraklasy Raków Częstochowa pokonał Wisłę Płock aż 7:1. Z kolei Pogoń Szczecin uległa na własnym terenie Górnikowi Zabrze. Pięknego gola zza połowy boiska strzelił w tym spotkaniu Lukas Podolski.

W piątek Lechia Gdańsk przegrała w Warszawie z miejscową Legią (1:2). Piast Gliwice, który znalazł się w strefie spadkowej za ekipą z Trójmiasta, otrzymał więc szansę na wyprzedzenie podopiecznych Marcina Kaczmarka w tabeli. „Piastunki” od początku rywalizacji z Wartą Poznań ruszyły więc do ataku. Najbliżej otworzenia wyniku był Michał Chrapek, który trafił w poprzeczkę. Po nieco ponad pół godzinie gry przyszła odpowiedź ze strony przyjezdnych. Kajetan Szmyt zacentrował w pole karne. Luis Miguel dopadł do futbolówki i głową pokonał bramkarza. Zwycięstwo „Zielonych” w 80. minucie przypieczętował Dimitrios Stavropoulos. Grek wykorzystał centrę z rzutu rożnego, ustalając wynik meczu na 2:0.

***

Spotkanie Cracovii z Jagiellonią Białystok było wyrównane. W pierwszej odsłonie żadna z drużyn nie wykreowała klarownych okazji do zdobycia gola. Po zmianie stron wyglądało to nieco lepiej. W 62. minucie Florian Loshaj uderzył z szesnastu metrów i trafił w poprzeczkę. Chwilę później Patryk Makuch „główkował” z pięciu metrów, ale świetnie spisał się Zlatan Alomerović. Golkipera pokonał dopiero Matej Rodin. Evgen Konoplyanka wrzucił w pole karne. Futbolówka minęła obrońców, zza których wyłonił się Chorwat. Ten z bliska pewnie zapewnił swojej drużynie zwycięstwo.

***

Zdecydowanie więcej działo się w spotkaniu między Pogonią Szczecin a Górnikiem Zabrze. Już w 5. minucie Aleksander Paluszek głową wykorzystał dośrodkowanie z lewej strony. „Portowcy” odpowiedzieli jeszcze przed przerwą. Kamil Grosicki wpadł w pole karne i płasko zagrał do Luki Zahovicia. Napastnik wyprzedził obrońcę i doprowadził do wyrównania.

W drugiej połowie – podobnie jak w pierwszej – przyjezdni bardzo szybko ruszyli do ataku. W 53. minucie Dani Pacheco sprytnie podał do Kanji Okunukiego. Japończyk minął dwóch rywali i podwyższył na 2:1. Chwilę później Lukas Podolski zagrał do Szymona Włodarczyka. Ten pokonał golkipera w sytuacji sam na sam. Zwieńczeniem bardzo dobrej dyspozycji „Górników” była bramka z 73. minuty. Goście przejęli futbolówkę, która trafiła pod nogi Podolskiego. Pomocnik rozejrzał się i uderzył z własnej połowy boiska. Piłka przelobowała Bartosza Klebaniuka i wpadła do siatki.

***

W Częstochowie worek z golami otworzył Vladislavs Gutkovskis. Łotysz przez blisko cztery miesiące nie był w stanie wpisać się na listę strzelców. W sobotę zrobił to aż czterokrotnie. Pierwszą bramkę zdobył już w 3. minucie po uderzeniu głową. Chwilę później napastnik z bliskiej odległości dobił próbę jednego z kolegów.

Po ponad pół godzinie gry arbiter podyktował rzut karny po faulu na Gutkovskisie. Do wyegzekwowania „jedenastki” podszedł sam poszkodowany. Ustawił piłkę, wziął rozbieg i pewnym strzałem zdobył hat-tricka. Do tej pory na boiskach Ekstraklasy nie udało się to żadnemu z piłkarzy Rakowa. W 40. minucie Łotysz przyjął futbolówkę w okolicach jedenastego metra, odwrócił się i płaskim uderzeniem podwyższył na 4:0.

Jeszcze przed przerwą honorowego gola zdobył Davo. Hiszpan z kilku metrów wykorzystał podanie z prawej strony.

Po zmianie stron strzelali już tylko gospodarze. W 60. minucie Wiktor Długosz wbiegł w pole karne i podał do Bartosza Nowaka. Ten technicznym uderzeniem przelobował bramkarza.

W ostatnich minutach golkipera dwukrotnie pokonał jeszcze Vladyslav Kochergin. Najpierw wbiegł on „szesnastkę” i płaskim strzałem podwyższył prowadzenie. Po chwili minął jednego z obrońców, po czym wygrał pojedynek sam na sam z Krzysztofem Kamińskim. Częstochowianie wygrali 7:1, co jest najwyższą wygraną tego klubu w historii występów w Ekstraklasie.