Ekstraklasa. Mistrz demoluje w Zabrzu

Legia Warszawa poradziła sobie z kolejną przeszkodą na drodze do mistrzostwa Polski, pokonując na wyjeździe Górnik Zabrze 4:0. Piłkarze stołecznego klubu nie musieli się przemęczać i szybko zdominowali przeciwnika. Bramki dla Wojskowych zdobyli Inaki Astiz, Michał Żyro, Miroslav Radović i Orlando Sa.

Po trzech wyjazdowych pojedynkach Górnik w końcu mógł rozegrać mecz przy Roosvelta. Gospodarze chcieli przerwać passę czterech spotkań bez zwycięstwa przed własną publicznością. Czekała ich jednak ciężka przeprawa, ponieważ podopieczni Henninga Berga rządzą i dzielą w Ekstraklasie, a w poprzedniej kolejce zapewnili już sobie tytuł mistrza jesieni.

Legioniści szybko wyszli na prowadzenie. Już w 12. minucie dokładnie z rzutu wolnego dośrodkował Ondrej Duda. Do piłki dopadł Ivica Vrdoljak, który głową trafił w słupek. Futbolówka wylądowała pod nogami Inakiego Astiza, a ten nie miał najmniejszych problemów z wykończeniem akcji. Chwilę później przed szansą na wyrównanie stanął Rafał Kurzawa, ale jego uderzenie w ostatniej chwili zatrzymał Łukasz Broź. W 33. minucie wynik spotkania podwyższył Michał Żyro. 22-latek świetnie przyjął piłkę i przymierzył idealnie pod poprzeczkę, nie dając żadnych szans Pavelsowi Steinborsowi. Legia, choć sama spuściła nieco z tonu, nie dopuszczała miejscowych do własnej szesnastki. Mecz nie przebiegał już w tak szybkim tempie i obie drużyny nie zdołały do przerwy zmienić rezultatu.

Pavels Steinbors Inaki Astiz

Po zmianie stron zawodnicy Henninga Berga szybko dołożyli kolejne trafienie. Do wbiegającego w pole karne Miroslava Radovicia dobre podanie posłał Helio Pinto. Serb z łatwością ograł Mariusza Magierę i pewnie skierował piłkę do siatki. W 70. minucie z dystansu uderzał Duda, ale Steinbors nie dał się zaskoczyć. Swojego dziewiątego gola w ligowych rozgrywkach zdobył rezerwowy Orlando Sa, który w sytuacji sam na sam pewnie pokonał golkipera gospodarzy. Portugalski napastnik po raz kolejny daje norweskiemu trenerowi powód do namysłu i wysyła wyraźne sygnały, że zasługuje na grę w pierwszym składzie. W końcówce pogodzone z losem drużyny nie atakowały już z takim zacięciem i pojedynek zakończył się wynikiem 4:0.

Wojskowi, dzięki zwycięstwu, utrzymują przewagę sześciu oczek nad Śląskiem Wrocław, który również wygrał dziś swoje spotkanie. Górnik pozostał na 5. pozycji z dorobkiem dwudziestu ośmiu punktów, ale już jutro może spaść o dwie lokaty na rzecz Lecha Poznań i GKS-u Bełchatów.