Ekstraklasa. Pasy znowu zwycięskie – tym razem ofiarą Lechia

W spotkaniu kończącym zmagania 16. kolejki Ekstraklasy piłkarze Cracovii pewnie pokonali na własnym obiekcie Lechię Gdańsk 3:0. Gole dla podopiecznych Jacka Zielińskiego strzelili: Deniss Rakels, Mateusz Cetnarski oraz Erik Jendrisek. Od 7. minuty goście musieli grać w „dziesiątkę”, po czerwonej kartce dla Michała Maka.

Cracovia w obecnym sezonie spisuje się bardzo dobrze. Nikt nie spodziewałby się, że Pasy będą tak wysoko plasowały się w tabeli, na przeciwnym biegunie znajduje się z kolei Lechia. Zaledwie cztery wygrane spotkania i 12. miejsce w lidze sprawiało, ze gdańszczanie nie byli faworytami w dzisiejszym meczu.

Miroslav Covilo Rafa³ JanickiJuż w 7. minucie biało-zielonych osłabił Michał Mak. Pomocnik Lechii bezmyślnie kopnął w twarz Deleu i wyleciał z boiska. Gra w „dziesiątkę” sprawiła, że Pomorzanie cofnęli się do obrony, a gospodarze zostali zmuszeni do gry w ataku pozycyjnym. Już po kwadransie Deniss Rakels miał okazję do pokonania Marko Maricia, lecz nieczysto trafił w piłkę i golkiper gości mógł odetchnąć z ulgą. Chwilę później huknął Ariel Borysiuk, jednak i jemu zabrakło centymetrów. W 38. minucie Pasy stworzyły sobie najgroźniejszą dotychczas sytuację w meczu. Erik Jendrisek otrzymał znakomite podanie i w sytuacji sam na sam okazał się gorszy od Marko Maricia. Następnie o uderzenie z dalszej odległości pokusił się Mateusz Cetnarski, lecz on również nie wyprowadził swojej drużyny na prowadzenie..

Grzegorz Sandomierski Piotr Polczakz S³awomir PeszkoPo zmianie stron zdecydowanie lepiej zaprezentowała się Cracovia, która więcej wykreowała akcji podbramkowych, lecz wciąż nie mogła znaleźć sposobu na pokonanie golkipera rywali. Dopiero w 59. minucie Rakels umieścił futbolówkę w siatce gości. Najpierw uderzył Bartosz Kapustka, lecz Marko Marić z największymi problemami wybił piłkę, ta znalazła się przy nodze Łotysza, a następnie w bramce. Na kolejnego gola czekaliśmy kolejne jedenaście minut. Łukasz Zajdler zacentrował w „szesnastkę” Maricia, tam dobrze ustawiony był Cetnarski, który pewnym uderzeniem nie dał żadnych szans Chorwatowi.

W końcówce spotkania gdańszczanie całkowicie opadli z sił, a Cracovia to wykorzystała. Najpierw Jendrisek „główką” uderzył w jednego z defensorów, a następnie dobitka tego samego piłkarza okazała się już skuteczna. Lechia nie miała pomysłu na zdobycie choćby honorowego trafienia i ostatecznie przegrała 0:3.

Po 16. kolejach Pasy plasują się na 3. miejscu, natomiast Lechia zajmuje dopiero 12. pozycję. W następnej kolejce Cracovia zmierzy się ze swoim odwiecznym rywalem – Wisłą Kraków, z kolei podopieczni Thomasa von Heesena zagrają z powracającym do formy mistrzem Polski z Poznania.