Ekstraklasa. Lechia traci punkty; Lech samodzielnym liderem

W ramach sobotnich spotkań 15. kolejki PKO BP Ekstraklasy Stal Mielec zremisowała u siebie z Lechią Gdańsk (3:3), a Lech pokonał w Poznaniu Piasta Gliwice (1:0). Dzięki takim wynikom „Kolejorz” ponownie stał się samodzielnym liderem tabeli.

W pierwszym sobotnim spotkaniu Warta Poznań podejmowała u siebie zespół Wisły Płock. Mimo przewagi gospodarzy, to „Nafciarze” prowadzili po 45. minutach. Piotr Tomasik zacentrował po ziemi w pole karne. Radosław Cielemęcki natychmiast uderzył i pokonał Adriana Lisa.

„Zieloni” wciąż naciskali, ale bardzo dobrze między słupkami spisywał się Krzysztof Kamiński. Brakowało też szczęścia – próba Mateusza Kuzimskiego w drugiej odsłonie spoczęła na słupku. Po ponad godzinie gry golkiper Warty popełnił ogromny błąd. Podał do Kristiana Vallo. Ten natychmiast zagrał do Łukasza Sekulskiego, a napastnik umieścił piłkę w pustej bramce. W doliczonym czasie gry poznaniacy zdołać zdobyć honorowego gola. Łukasz Trałka dośrodkował w pole karne. Futbolówkę próbował wybić Damian Rasak, ale zrobił to na tyle niefortunnie, że pokonał własnego golkipera.

***

Mecz w Białymstoku bardzo szybko ułożył się po myśli „Jagi”. W 9. minucie Michal Frydrych został wyrzucony z boiska za faul, dzięki czemu gospodarze grali w przewadze. Ta została udokumentowana w 41. minucie. Z rzutu rożnego dośrodkowywał Martin Pospisil, a futbolówkę do siatki głową skierował Błażej Augustyn. Niespodziewanie jeszcze przed przerwą wyrównał Serafin Szota. Wykorzystał on nieporozumienie Pavelsa Steinborsa z Augustynem przy stały fragmencie gry i uderzył w kierunku pustej bramki.

W drugiej połowie Bojan Nastić wrzucił w pole karne Tomas Prikryl. Zagranie z drugiej strony „szesnastki” zamykał Tomas Prikryl, który mocnym strzałem doprowadził do ponownego prowadzenia białostoczan. W 87. minucie podanie od Tarasa Romanczuka otrzymał Michał Żyro. Wbiegł on w pole karne rywali i nie dał żadnych szans golkiperowi, ustalając wynik rywalizacji.

***

Stal Mielec nie przegrała sześciu ostatnich spotkań, natomiast Lechia Gdańsk mogła pochwalić się serią dziewięciu kolejnych meczów bez porażki. Na Podkarpaciu zapowiadano więc zaciętą rywalizację. W 13. minucie Mateusz Mak zgrał futbolówkę do Maksymiliana Sitka. Ten sprytnym lobem otworzył worek z bramkami. W odpowiedzi Ilkay Durmus popisał się fenomenalnie przymierzył w okienko, doprowadzając do remisu. Niedługo potem Marco Terrazzino wymienił podania z Flavio Paixao i znalazł się sam na sam z Rafałem Strączkiem. Niemiec wygrał pojedynek.

Po zmianie stron gdańszczanie jeszcze podwyższyli. Ponownie do głosu doszedł Terrazzino. Pomocnik huknął z dystansu, nie dając czasu na interwencję golkiperowi. Gospodarze jednak się nie poddali i wciąż wierzyli w osiągnięcie korzystnego rezultatu. Po nieco ponad godzinie gry zbliżył ich do tego Grzegorz Tomasiewicz, który pewnie wykorzystał rzut karny. W 77. minucie Mateusz Żukowski źle wycofał futbolówkę. Trafiła ona pod nogi Fabiana Piaseckiego. Napsatnik wycofał piłkę do Mateusza Maka, a ten podcinką doprowadził do wyrównania. Po ostatnim gwizdku sędziego na tablicy świetlnej widniał remis 3:3.

***

Po zmaganiach w Mielcu Lech Poznań musiał przynajmniej zremisować z Piastem Gliwice, aby utrzymać prym w lidze. Gospodarze od początku ruszyli na rywali i osiągnęli sporą przewagę w posiadaniu piłki. Mimo to w pierwszej połowie działo się niewiele. Po zmianie stron podopieczni Macieja Skorży jeszcze mocniej naciskali na przyjezdnych. Bardzo dobrą okazję na zdobycie gola miał Adriel Ba Loua, ale jego próbę obronił Frantisek Plach. W 55. minucie Joel Pereira zacentrował płasko w pole karne. Do futbolówki dopadł Joao Amaral. Portugalczyk przymierzył z około 11 metrów i zdobył swoją siódmą bramkę w sezonie. Do końca rezultat się nie zmienił, dzięki czemu Lech został samodzielnym liderem Ekstraklasy.