Ekstraklasa. Lech i Zagłębie przedłużają passę zwycięstw z rzędu; Stal Mielec wciąż niepewna utrzymania

W piątkowych spotkaniach 33. kolejki PKO BP Ekstraklasy Zagłębie Lubin pokonało Stal Mielec (2:0), natomiast Lech Poznań wygrał z Koroną Kielce (3:0). Porażka drużyny z Podkarpacia sprawia, że wciąż nie jest ona pewna utrzymania.

Zagłębie Lubin wygrało trzy ostatnie spotkania, dzięki czemu zapewniło sobie utrzymanie w Ekstraklasie. Niepewna pozostania na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w Polsce jest z kolei Stal Mielec. To właśnie goście lepiej rozpoczęli mecz, choć z czasem inicjatywę na boisku przejęli „Miedziowi”. I to oni objęli prowadzenie. W 33. minucie Tornike Gaprindashvili wykorzystał zamieszanie w polu karnym, jakie zapanowało po rzucie rożnym. Piłka odbiła się od jednego z piłkarzy gości. Dopadł do niej Gruzin, który z bliskiej odległości pokonał Bartosza Mrozka.

Golkiper między słupkami spisywał się bardzo dobrze, ale w doliczonym czasie gry musiał skapitulować po raz drugi. Gaprindashvili ruszył lewą stroną. Zagrał do Łukasza Łakomego. Ten natychmiast wyłożył piłkę Dawidowi Kurminowskiemu. Napastnik miał przed sobą jedynie bramkarza. Nie miał za to większych trudności z wpisaniem się na listę strzelców.

W drugiej odsłonie mecz nieco się uspokoił. Obraz gry niewiele się zmienił. Wciąż to Zagłębie atakowało, a Stal sporadycznie odpowiadała. Dzięki postawie bramkarza mielczan wynik nie zmienił się i „Miedziowi” zdobyli komplet punktów. Porażka Stali wciąż utrzymuje zespół Kamila Kieresia w niepewności. Na kolejkę przed końcem sezonu drużyna z Podkarpacia ma trzy punkty przewagi nad strefą spadkową.

***

Korona Kielce po serii siedmiu meczów bez porażki wpadła w lekki dołek. W trzech ostatnich spotkaniach raz zwyciężyła i dwa razy przegrała. Po meczu z Lechem Poznań „Złocisto-Krwiści” po raz kolejny musieli przełknąć gorycz porażki.

Goście od pierwszej minuty zdominowali rywalizację. Bardzo dobrze rozgrywali piłkę, przenosili ciężar gry i tworzyli kolejne akcje podbramkowe. Te skutecznie blokował Marcel Zapytowski. Po nieco ponad pół godzinie gry Michał Skóraś zagrał do Kristoffera Velde. Ten huknął z ostrego kąta z kilku metrów, dając swojej drużynie prowadzenie. Niedługo później Norweg był bliski podwyższenia, ale trafił tylko w poprzeczkę.

Kolejne bramki padły w drugiej połowie. W 53. minucie Velde przejął piłkę w środku pola. Wyprowadził atak i podał prostopadle do Filipa Marchwińskiego. Młodzieżowiec minął bramkarza, po czym umieścił futbolówkę w siatce. Chwilę później przyjezdni postawili kropkę nad „i”. Skóraś tym razem znalazł się na lewej stronie. Stamtąd wypatrzył wbiegającego w pole karne Velde. Wrzucił w „szesnastkę”, a Norweg głową ustalił wynik na 3:0.

Korona odniosła więc kolejną porażkę i znajduje się tylko jeden punkt nad strefą spadkową. W ostatniej kolejce o utrzymanie zespół powalczy z Widzewem Łódź. Natomiast Lech wciąż naciska na Pogoń Szczecin, próbując wywalczyć trzecie miejsce w lidze.