Ekstraklasa. Korona kontynuuje serię zwycięstw u siebie, coraz trudniejsza sytuacja Lechii Gdańsk

Korona Kielce do sześciu przedłużyła ligową serię zwycięstw na własnym stadionie, pokonując w 28 kolejce Ekstraklasy Jagiellonię Białystok 2:1. Zmniejszają się szanse Lechii Gdańsk na utrzymanie w lidze po porażce zespołu z Trójmiasta z Pogonią Szczecin 0:1. W innym sobotnim meczu Cracovia pewnie pokonała Radomiaka 3:0.

Sobotnie granie w Ekstraklasie rozpoczęło się na stadionie przy ul. Kałuży, gdzie Cracovia podejmowała Radomiaka. Drużyna z Radomia w ostatnich tygodniach nie błyszczała formą, ostatnie ligowe zwycięstwo notując 25 lutego, podobnie jak Cracovia, która po raz ostatni w Ekstraklasie wygrała … 17 lutego.

Wynik spotkania otworzył w 19. minucie Michał Rakoczy, który otrzymał drugie podanie od Takuto Oshimy i płaskim uderzeniem pokonał Gabriela Kobylaka, który przepuścił futbolówkę pod brzuchem. Goście po utracie gola szukali wyrównania, przejęli inicjatywę na murawie, jednak nie przełożyło się to na efekt bramkowy.

Przez większą część drugiej połowy na boisku nie działo się zbyt wiele. W 77 minucie doszło do dramatycznego zdarzenia. Jeden z piłkarzy Radomiaka po starciu z rywalem złamał nogę i zespół Mariusza Lewandowskiego musiał grać w osłabieniu, gdyż trener wykorzystał już wcześniej wszystkie zmiany. Mecz z powodu tej sytuacji został przerwany na kilkanaście minut. Po wznowieniu gry Pasy zadały kolejne dwa ciosy rywalowi. Na 2:0 dla gospodarzy podwyższył Virgil Ghita, który skutecznie główkował na bramkę zespołu z Radomia po dośrodkowaniu z rzutu rożnego. Wynik spotkania na 3:0 ustalił 10 minucie doliczonego czasu gry Patryk Makuch, dobijając piłkę po strzale Janiego Atanasavoa. Po porażce w Krakowie z funkcją trenera Radomiaka pożegnał się Mariusz Lewandowski.

W Kielcach spotkały się dwa zespoły, które potrzebują punktów w kontekście walki o utrzymanie w Ekstraklasie. Atutem Korony był fakt rozgrywania meczu na własnym obiekcie, gdzie beniaminek w tym roku wygrał wszystkie spotkania w 2023 roku. Natomiast Jagiellonia to zespół, który w obecnych rozgrywkach ligowych wygrał tylko jedno starcie na wyjeździe.

Po pierwszej połowie powody do zadowolenia z wyniku mieli goście. W 36. minucie bramkę dającą prowadzenie białostoczanom zdobył Jesus Imaz, który z bliska umieścił futbolówkę w siatce po rozegraniu rzutu rożnego. Piłkarze z Podlasia stworzyli sobie jeszcze kilka okazji w pierwszych 45 minutach, jednak zawodziła skuteczność.

Korona po zmianie stron przez długi czas bezskutecznie próbowała odmienić losy rywalizacji. Swoje okazje stwarzali sobie jednak również gracze Jagiellonii. Kielczanie doprowadzili do remisu w 79. minucie, kiedy to Dominick Zator uderzeniem głową przelobował bramkarza gości. Lody rywalizacji rozstrzygnęły się w doliczonym czasie gry. Bohaterem beniaminka został Jewgienij Szykawka, który po zamieszaniu po rzucie rożnym z bliska wbił piłkę do siatki, zapewniając Koronie cenne trzy punkty.

Lechia Gdańsk, która utknęła w strefie spadkowej, podejmowała na własnym stadionie Pogoń Szczecin, która nadal zachowuje szanse na zajęcie miejsca na ligowym podium na koniec sezonu.

W pierwszej połowie kibice w Gdańsku nie zobaczyli goli, choć trzeba przyznać, że obie ekipy robiły dużo, aby otworzyć wynik. Swoje szanse mieli gracze Lechii, szczególnie Flavio Paixao i Bassekou Diabate, jednak albo zabrakło precyzji, albo świetnymi interwencjami popisywał się bramkarz Portowców. Aktywnie w ofensywie gości prezentował się natomiast Kamil Grosicki.

W drugiej połowie sytuację sam na sam z bramkarzem zmarnował Diabate. W odpowiedzi w 78. minucie Dusan Kuciak popisał się refleksem po strzale z kilku metrów Grosickiego. Skrzydłowy Pogoni kilka minut później przeprowadził indywidualną akcję z lewej strony boiska, wbiegł w pole karne Lechii i zagrał wzdłuż linii pola bramkowego, a tam nieszczęśliwie interweniował Joel Abu Hanna, pakując piłkę do własnej bramki. To trafienie samobójcze dało zawodnikom ze Szczecina trzy punkty.