Ekstraklasa. Górnik Łęczna lepszy od Legii. Mistrz ponownie rozczarował

Górnik Łęczna sprawił ogromną niespodziankę i pokonał w 5. kolejce Lotto Ekstraklasy na własnym stadionie Legię Warszawa 1:0 po bramce Vojo Ubiparipa. Gdyby nie znakomita postawa Arkadiusza Malarza, mistrzowie Polski przegraliby dużo wyżej. Forma stołecznego zespołu niepokoi przed decydującymi pojedynkami w walce o Ligę Mistrzów.

Górnik Łęczna Legia Warszawa 2Wydawało się, że w tym spotkaniu faworyt (nie grając nawet w optymalnym składzie) może być tylko jeden. Skazywani na wysoką porażkę gospodarze nie zamierzali jednak sprzedać skóry za darmo, o czym mistrzowie Polski przekonali się bardzo szybko. Już w 5. minucie gry powinno być 1:0 dla gospodarzy, ale Piotr Grzelczak w niewytłumaczalny sposób pomylił się będąc sam na sam z Arkadiuszem Malarzem. Ta akcja powinna podziałać jak kontrolka ostrzegawcza na Wojskowych, tak się jednak nie stało. Legia w ataku praktycznie nie istniała, w defensywie co rusz zdarzały jej się błędy (nie zawodził jedynie Malarz) i tylko przez niedokładność ekipy z Łęcznej do przerwy mieliśmy bezbramkowy wynik. Dość powiedzieć, że Górnik w  pierwszej połowie miał cztery doskonałe sytuacje i pięć rzutów rożnych. Wojskowi bramce Sergiusza Prusaka zagrozili tylko raz, po uderzeniu głową Michała Pazdana.

W przerwie w szatni mistrzów Polski musiało dojść do męskiej rozmowy, ponieważ piłkarze gości wyszli zdecydowanie lepiej nastawieni po zmianie stron i szybko powinni byli objąć prowadzenie. Po zagraniu Steevena Langila, w świetnej sytuacji znalazł się Kasper Hamalainen, ale jeszcze lepiej zachował się Prusak, fenomenalnie broniąc uderzenie Fina. Po tej sytuacji gracze z Warszawy uznali, że wykonali swoją robotę i zupełnie odpuścili. Pod bramką Malarza rozpoczęło się prawdziwe oblężenie, które mogło zakończyć się tylko jednym rezultatem, chociaż golkiper Wojskowych robił wszystko co mógł (a nawet więcej), aby uratować swój klub przed porażką.

Górnik Łęczna Legia Warszawa 3W 66. minucie, po akcji Grzegorza Bonina, piłkę ręką we własnym polu karnym zagrał Michał Pazdan. Sędzia podyktował jedenastkę, a do futbolówki podszedł Bonin. Bramkarz Legii wyczuł jego intencję i obronił rzut karny. To jednak nie załamało miejscowych, którzy, wyczuwając słabości przyjezdnych, rzucili się do ataku. Osiem minut po niewykorzystanej jedenastce w słupek trafił Vojo Ubiparip. W 80. minucie Malarz ponownie był górą w zdawałoby się niemożliwej do wybronienia sytuacji, jednak już w następnej akcji skapitulował. Po rzucie rożnym wykonywanym przez Szymona Drewniaka, sprytnym uderzaniem popisał się Ubiparip, który pokonał golkipera mistrzów Polski, choć ten prawie miał futbolówkę na rękawicy. Do końca spotkania wynik nie uległ już zmianie.

Po nieudanym początku rozgrywek, Górnik Łęczna wygrał pierwszy mecz w sezonie i to od razu z mistrzem kraju. Legia ma na koncie jedno zwycięstwo, trzy remisy i jedną porażkę, co daje jej siódme miejsce w tabeli.