Ekstraklasa. Cracovia remisuje z Pogonią!

W sobotnich meczach 25. kolejki PKO BP Ekstraklasy Cracovia niespodziewanie zremisowała z walczącą o mistrzostwo kraju Pogonią Szczecin (1:1). Z kolei Warta Poznań pokonała dobrze spisujący się w ostatnim czasie zespół Górnika Zabrze (2:1), a Piast Gliwice wygrał z Lechią Gdańsk (1:0).

Sobotnia kolejka polskiej ekstraklasy rozpoczęła się w Grodzisku Wielkopolskim, gdzie Warta Poznań podejmowała Górnik Zabrze. Gospodarze zaczęli w świetnym stylu. Po kwadransie gry Łukasz Trałka uderzył z rzutu wolnego w samo okienko. Odpowiedź nadeszła w 31. minucie. Wtedy to Krzysztof Kubica wykorzystał dośrodkowanie z rzutu rożnego, doprowadzając do remisu. Dalszą część meczu kontrolowali poznaniacy. Znalazło to odzwierciedlenie w wyniku. Po nieco ponad godzinie gry Frank Castaneda ruszył lewą stroną, po czym pięknym strzałem z narożnika „szesnastki” umieścił piłkę w siatce. Do końca rywalizacji żadna z drużyn nie znalazła sposobu na zmianę wyniku, dzięki czemu Warta zwyciężyła 2:1.

***

W pierwszej połowie meczu Piasta Gliwice z Lechią Gdańsk działo się niewiele, co znalazło odzwierciedlenie w statystykach. Przez pierwsze 45 minut nie oddano bowiem ani jednej celnej próby. Po zmianie stron piłkarze obu drużyn byli znacznie aktywniejsi. Początkowo zapędy zarówno jednej, jak i drugiej strony skutecznie powstrzymywali bramkarze. W 69. minucie Dusan Kuciak został jednak zmuszony do kapitulacji. Tom Hateley zacentrował z rzutu rożnego na dalszy słupek. Tam znalazł się Ariel Mosór. Niepilnowany obrońca głową pewnie pokonał golkipera, zapewniając „Piastunkom” zwycięstwo. Gliwiczanie zdobyli komplet punktów na własnym terenie po raz pierwszy od 26 listopada 2021 roku. Wtedy pokonali Bruk-Bet Termalicę Niecieczę (2:1).

***

Pogoń Szczecin w starciu z Cracovią od początku próbowała narzucić swój styl gry. „Pasy” stanęły jednak na wysokości zadania. Podopieczni Jacka Zielińskiego skutecznie powstrzymywali swoich rywali, wytrącali ich z gry i sami szukali swoich szans. Obu stronom przez długi czas brakowało skuteczności. Ta pojawiła się w doliczonym czasie gry. Tam najpierw Sebastian Kowalczyk wykorzystał zgranie Jeana Carlosa, a w 95. minucie Rivaldinho strzałem głową doprowadził do wyrównania. Brazylijczyk wszedł na murawę niespełna 60 sekund wcześniej.