Ekstraklasa. 4 gole Pekharta w Lubinie! Legia demoluje Zagłębie

Tomas Pekhart absolutnym bohaterem 22. kolejki PKO Ekstraklasy. Snajper Legii Warszawa strzelił aż cztery gole w Lubinie, a jego zespół pewnie pokonał miejscowe Zagłębie 4:0. Podopieczni Czesława Michniewicza dzięki temu wykonali kolejny ważny krok w kierunku obrony tytułu mistrzowskiego.

To był teatr jednego aktora. Tomas Pekhart – bo o nim mowa – popisał sią rzadko spotykanym wyczynem na boiskach Ekstraklasy. 31-letni napastnik zdobył aż cztery bramki w niedzielnym starciu z Zagłębiem Lubin i poprowadził Legię Warszawa do piątej ligowego zwycięstwa z rzędu. Czech już po niespełna dwudziestu minutach meczu miał na swoim koncie klasycznego hat-tricka, a „czteropak” skompletował tuż po godzinie gry, kiedy uderzeniem pod poprzeczkę ustalił wynik spotkania.

Snajper „Wojskowych” zaliczył tym samym już dziewiętnaście trafień w bieżących rozgrywkach i jeśli nie wydarzy się nic nieprzewidzianego, za niespełna dwa miesiące będzie mógł cieszyć się z tytułu korony króla strzelców PKO Ekstraklasy sezonu 2020/2021. Drugi obecnie w klasyfikacji strzelców Jesus Imaz ma bowiem „tylko” dziesięć goli w dorobku.

Zespół Czesława Michniewicza pewnie przewodzi tabeli. Drugą w stawce Pogoń Szczecin niezmiennie wyprzedza o siedem „oczek”. Ekipa Kosty Runjaica skromnie pokonała na własnym terenie Lechię Gdańsk 1:0, a losach rywalizacji – podobnie jak przed tygodniem – przesądził Michał Kucharczyk, który w 69. minucie płaskim uderzeniem z trzynastu metrów zmusił do kapitulacji Dusana Kuciaka.

Trzeci kolejny remis zanotował Raków Częstochowa. Największa rewelacja trwającego sezonu tym razem podzieliła się punktami w Bełchatowie (gdzie występuje w roli gospodarza) z Górnikiem Zabrze (0:0). Podopieczni Marka Papszuna śmiało mogą myśleć o zakończeniu ligowych rozgrywek na podium. Wszak nad czwartą Lechią mają cztery „oczka” zapasu. Goli nie oglądaliśmy również we Wrocławiu. Tamtejszy Śląsk oraz Wisła Płock uraczyły nas marnej jakości widowiskiem.

W konfrontacji beniaminków – górą Warta Poznań. Drużyna ze stolicy Wielkopolski wygrała w Grodzisku Wielkopolskim z Podbeskidziem Bielsko-Biała 2:0 i taki wynik sprawia, że może być już niemal pewna pozostania w Ekstraklasie. Zupełnie inaczej przedstawia się natomiast sytuacja zawodników Roberta Kasperczyka, którzy po szóstym meczu z rzędu bez zwycięstwa zamykają stawkę.

W pozostałych spotkaniach 22. kolejki piłkarze Wisły Kraków – choć od 61. minuty musieli odrabiać straty – pokonali u siebie Stal Mielec 3:1, z roli gospodarza dobrze wywiązał się także Piast Gliwice, ogrywając będącą w dużym kryzysie Cracovię 2:0. Zespół Michała Probierza po raz ostatni na boiskach Ekstraklasy triumfował 12 grudnia 2020 roku, a w tabeli plasuje się dopiero na czternastej pozycji i ma zaledwie dwa punkty przewagi nad ostatnim Podbeskidziem.

Do niespodzianki doszło za to w Poznaniu. Miejscowy Lech uległ kiepsko radzącej sobie od dłuższego już czasu Jagiellonii Białystok 2:3. Końcowy rezultat zaskakuje tym bardziej, albowiem przyjezdni od 40. minuty gonili wynik, a jakby tego było mało – niedługo po przerwie grali w „dziesiątkę” po drugiej żółtej i w konsekwencji czerwonej kartce dla Błażeja Augustyna. „Duma Podlasia” przerwała w ten sposób serię sześciu ligowych meczów bez wygranej.