Czesław Lang: Tour de Pologne to możliwość promowania Polski

Tour de Pologne to emocje sportowe, ale pamiętamy również że jest to możliwość promowania Polski, pokazywania Polski na całym świecie przy okazji przejazdu kolarzy. Dbamy o to, żeby pamiętać o momentach historycznych dla Polski – podkreślił w rozmowie z portalem Radia Maryja Czesław Lang, dyrektor generalny Tour de Pologne.


Rozpoczyna się 73. edycja kolarskiego wyścigu Tour de Pologne. Jaka jest trasa tegorocznego wyścigu? Ile jest etapów?

Tegoroczny Tour de Pologne liczy siedem etapów. Zaczynamy w Radzyminie, jedziemy przez Warszawę, Tarnowskie Góry, Katowice, Zawiercie, Nowy Sącz, później mamy Rzeszów, Wieliczkę. Z Wieliczki jedziemy do Zakopanego, potem jest Bukowina i kończymy w Krakowie. Jest siedem etapów: cztery etapy górskie, dwa szybkie etapy dla sprinterów i jazda indywidualna na czas w Krakowie.

Jakie zmiany wprowadzono, jeśli chodzi o trasę, w porównaniu do trasy z zeszłego roku?

W tym roku dodaliśmy dwa etapy górskie, gdyż etap do Nowego Sącza będzie etapem górskim. Również etap do Rzeszowa jest etapem wymagającym, górskim, interwałowym. Podnieśliśmy stopień trudności tego wyścigu pod kątem przygotowań do igrzysk olimpijskich w Rio, więc na pewno będzie on bardziej wymagający.

Ilu kolarzy wystartuje w tegorocznym Tour de Pologne? Ile będzie zespołów?

W tegorocznym Tour de Pologne wystartuje maksymalna liczba zespołów, czyli 18 zespołów Word Touru plus 6 zespołów zaproszonych na tzw. dziką kartę, w tym kadra Polski, grupa Verva, grupa CCC – polskie zespoły zawodowe. Na starcie tegorocznego Tour de Pologne staną przedstawiciele ok. 50 państw.

Których znanych zawodników udało się zaprosić na tegoroczny wyścig?

Myślę, że dla nas i dla kibiców najważniejszą osobą, która wystartuje w Tour de Pologne, będzie Michał Kwiatkowski, ponieważ pamiętamy Michała Kwiatkowskiego jako mistrza świata, jako kolarza, który wygrywał bardzo dużo. Ten sezon miał troszkę słabszy na początku i myślę, że w drugiej połowie sezonu, poprzez Tour de Pologne, odbuduje formę i będzie walczył o zwycięstwo w wyścigu oraz będzie również dobrze przygotowany od igrzysk olimpijskich w Rio. Będą również tacy zawodnicy jak Diego Ulissi, Philippe Gilbert. To są kolarze, którzy pokazali, że mogą wygrywać wielkie toury.

Kto pana zdaniem jest faworytem Tour de Pologne w tym roku?

Faworyci to Ulissi oraz Michał Kwiatkowski.

Hasło tegorocznego Tour de Pologne brzmi „Szlakiem historii”. Dlaczego wybrane zostało właśnie takie hasło? Do czego nawiązuje?

Tour de Pologne to oczywiście emocje sportowe, ale również pamiętamy, że jest to możliwość promowania Polski, pokazywania Polski na całym świecie przy okazji przejazdu kolarzy. Dbamy o to, żeby pamiętać o momentach historycznych dla Polski. Były takie hasła, jak: „Śladami Jana Pawła II”, „Z ziemi włoskiej do Polski” podczas 70-tego, jubileuszowego Tour de Pologne, była rocznica wyzwolenia Auschwitz, był Rok Chopinowski, 25-lecie wolnych wyborów, a w tym roku jest hasło „Śladami historii”.

Dlaczego mamy takie hasło? Dlatego, że wystartujemy w Radzyminie. Radzymin znany jest nam wszystkim z historii – 1920 rok, bitwa warszawska, ale ważne dla środowiska kolarskiego jest, że w tej bitwie bardzo czynny udział wzięli członkowie Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów, kolarze, którzy podczas bitwy rozwozili meldunki na rowerach, które były niesamowicie ważne, gdyż w czasie, gdy przemieszczały się wojska, te wszystkie meldunki były przewożone i dzięki temu artyleria, która stała wtedy w Radzyminie, mogła celnie strzelać i skutecznie walczyć.

Rola tych kolarzy została bardzo doceniona. Były cztery bataliony kolarzy walczących na tym froncie, ale dla nas, organizatorów Tour de Pologne, piękne jest również to, że osiem lat później ci sami ludzie, członkowie Warszawskiego Towarzystwa Cyklistów, zorganizowali pierwszy wyścig dookoła Polski – Tour de Pologne, który my teraz kontynuujemy. To piękna historia, piękna tradycja i stąd właśnie pomysł, żeby tam wystartować, przypomnieć wszystkim, że była taka bitwa, że Polacy odegrali w niej bardzo wielką rolę i że sportowcy, kolarze, oczywiście walczą na rowerach, walczą w sporcie, ale jak Ojczyzna wzywa, gdy trzeba pokazać postawę patriotyczną, to wszyscy jak jeden mąż stanęli i byli gotowi do tego, żeby wspierać Polskę, żeby bronić Polski przed bolszewikami.

Dziękuję za rozmowę.

Z Czesławem Langiem, dyrektorem generalnym Tour de Pologne, rozmawiał Łukasz Brzeziński.

Sport.RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl