fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Miesiąc do startu 72. edycji Tour de Pologne

Za miesiąc z Warszawy wystartuje 72. edycja największego wyścigu szosowego w Polsce – Tour de Pologne. W tym roku organizatorom przyświeca hasło: „Łączymy stolice”. Zwycięzcę wyścigu poznamy 8 sierpnia w Krakowie.

Historia Tour de Pologne sięga 1928 roku. Pierwszym triumfatorem wyścigu był Feliks Więcek, który jazdę po legendarne zwycięstwo rozpoczynał w Warszawie. Ubiegłoroczną rywalizację, która swój początek miała w Gdańsku, wygrał Polak Rafał Majka. Na początku maja oficjalnie zaprezentowano trasę 72. edycji Tour de Pologne.

Wczoraj zaś w murach Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu gościł dyrektor generalny wyścigu – Czesław Lang.

– W tym roku mamy hasło: „Łączymy stolice”, czyli startujemy z Warszawy, a kończymy w Krakowie. Startujemy spod Stadionu Narodowego, meta będzie przy teatrze, przy Placu Teatralnym. Później jedziemy z Częstochowy do Dąbrowy Górniczej, z Zawiercia do Katowic, z Jaworzna do Nowego Sącza. Później mamy już etapy typowo górskie Nowy Sącz – Zakopane, Bukowina – Bukowina oraz Kraków – Kraków, gdzie będzie czasówka, która będzie kończyła cały wyścig. 7 etapów, w tym 3 etapy górskie i czasówka, która kończy – opowiada Czesław Lang.

Jak tłumaczy Czesław Lang, przez lata udało się podnieść prestiż największego wyścigu szosowego w Polsce. Od 2005 roku Tour de Pologne należy do cyklu UCI Pro Tour, kolarskiej Ligi Mistrzów.

– Tour de Pologne to oczywiście wielkie emocje sportowe, emocje na finiszach czy wjazdach pod górę, ale jest to również możliwość pokazania, że Polska jest krajem pięknym, rozwija się; że my Polacy nie jesteśmy w niczym gorsi od Francuzów, Włochów czy Hiszpanów. Organizacja Tour de Pologne jest oceniana w specjalnej skali od 1 do 100. Od wielu lat zdobywamy 99,7 czy 99,8 pkt., czyli tyle samo, co wszystkie wielkie wyścigi – Tour de France, Giro D’Italia czy Vuelta a Espana – podkreśla dyrektor generalny Tour de Pologne

72. edycja Tour de Pologne rozpocznie się 2 sierpnia w Warszawie. Czołowi kolarze świata będą rywalizować na siedmiu etapach. Triumfatora poznamy 8 sierpnia w Krakowie. Na starcie nie zabraknie reprezentantów Polski. Udział w wyścigu wezmą bowiem m.in. zawodnicy grupy CCC Sprandi Polkowice oraz narodowa reprezentacja Polski.

 

 

Sport.RIRM/TV Trwam News

drukuj