Biegi narciarskie. Triumf Bjoergen, podium dla Norweżek i świetny bieg Kowalczyk

Norweżka Marit Bjoergen wygrała Lillehammer Tour, finiszując jako pierwsza w biegu na 10 kilometrów stylem klasycznym na dochodzenie. Pozostałe miejsca na podium zajęły jej rodaczki: Therese Johaug i Heidi Weng. Świetny występ zaliczyła Justyna Kowalczyk, która linię mety przekroczyła na 10. pozycji, startując dopiero jako trzydziesta.

Bjoergen uzyskała czas 28:19.7, o 0.6 sekundy lepszy od drugiej Therese Johaug. Druga z Norweżek startowała z ponad półminutową stratą do swojej rodaczki. Sił starczyło jej tylko na pościg, ponieważ mimo małej różnicy na mecie trzykrotna mistrzyni olimpijska z Soczi nie miała najmniejszych problemów ze zmęczoną Johaug. To już trzecie zwycięstwo 34-latki w obecnym sezonie Pucharu Świata. Trzecie miejsce zajęła kolejna Norweżka – Heidi Weng, która do zwyciężczyni straciła blisko 13 sekund. W dzisiejszym biegu w najlepszej dziesiątce sklasyfikowane zostały jeszcze trzy inne Norweżki. Ingvild Flugstad Oestberg zajęła 4. pozycję, Ragnhild Haga – 6., a Maiken Caspersen Falla 7.

Bardzo dobrze w dzisiejszym biegu spisała się Justyna Kowalczyk. Podopieczna Aleksandra Wierietelnego uplasowała się na 10. miejscu. Polka, startująca dopiero jako trzydziesta, regularnie odrabiała straty do rywalek i już na drugim punkcie pomiarowym została sklasyfikowana na 13. lokacie. Ostatecznie Kowalczyk zdołała awansować jeszcze o 3 pozycje, zamykając na mecie pierwszą dziesiątkę. Pozostałe Polki uplasowały się poza czołową trzydziestką: Sylwia Jaśkowiec finiszowała 36., Ewelina Marcisz 40., Kornelia Kubińska 55., a Paulina Maciuszek 61.

Liderką Pucharu Świata pozostała Marit Bjoergen. Norweżka po pięciu rozegranych zawodach zgromadziła 519 punktów i drugą Therese Johaug wyprzedza o 131 oczek. Czołową trójkę zamyka Heidi Weng – 304 pkt. Kowalczyk po dzisiejszym biegu awansowała z dziewiątej na ósmą pozycję (181 pkt.).