Australian Open. Hubert Hurkacz po raz pierwszy w karierze awansował do trzeciej rundy turnieju w Melbourne

Rozstawiony z numerem 10. Hubert Hurkacz pokonał włoskiego tenisistę Lorenzo Sonego 3:6, 7:6 (7-3), 2:6, 6:3, 6:3 i awansował do trzeciej rundy wielkoszlemowego turnieju Australian Open, czego dokonał po raz pierwszy w karierze. Kolejnym rywalem polskiego tenisisty będzie Kanadyjczyk Denis Shapovalov.

Na początku spotkania obaj tenisiści z trudem wygrywali gemy przy swoim serwisie. Pierwszy w tym elemencie poprawił się Lorenzo Sonego, który utrzymał przełamanie z drugiego gema i wygrał seta. W drugiej partii to znów Włoch pierwszy cieszył się z przełamania. Tym razem Hubert Hurkacz zdołał jednak wyrównać na 5:5, a w „tie-breaku” Polak był niemal bezbłędny i wyrównał stan meczu.

Trzeci set również zaczął się od mocnego początku Sonego. Szybko objął prowadzenie (3:0) i do końca kontrolował wydarzenia na korcie. W dwóch pozostałych partiach Hurkacz wysoki poziom prezentował wreszcie od ich samego początku. Czwartą zaczął od przełamania, a w piątej, decydującej, szybko wygrał trzy pierwsze gemy.

W ostatnim secie Polaka nie zawiódł serwis, który jest jego najmocniejszą bronią. Hurkacz nie dał rywalowi ani jednej okazji na odrobienie przełamania i po blisko czterech godzinach – po raz pierwszy w karierze – awansował do 3. rundy Australian Open.

Teraz wrocławianin zmierzy się z Denisem Shapovalovem, który pokonał Japończyka Taro Daniela 6:3, 7:6 (7-3), 7:5. Z 23-letnim Kanadyjczykiem, mającym na koncie jedno turniejowe zwycięstwo (w 2019 roku w Sztokholmie), Hubert Hurkacz zagra po raz piąty. Do tej pory zanotował trzy zwycięstwa.

W ubiegłorocznym Australian Open Shapovalov dotarł do ćwierćfinału. Jego najlepszy wynik w Wielkim Szlemie to półfinał Wimbledonu 2021 – tego samego, w którym w czwórce zameldował się również Hurkacz.

***

Australian Open (Melbourne, Australia), 2. runda gry pojedynczej mężczyzn:
Hubert Hurkacz (Polska, 10) – Lorenzo Sonego (Włochy, 47) 3:6, 7:6 (7-3), 2:6, 6:3, 6:3