ATP Hamburg. Koniec turnieju dla Janowicza

Krótko trwała przygoda Jerzego Janowicza z turniejem ATP World Tour 500, rozgrywanym na kortach ziemnych w Hamburgu. 24letni tenisista swój udział w imprezie zakończył już na drugiej rundzie, przegrywając z bardziej doświadczonym Urugwajczykiem Pablo Cuevasem 3:6, 6:4, 2:6.

Tym samym reprezentant Urugwaju zrewanżował się naszemu zawodnikowi za niedawną porażkę, poniesioną w niemieckim Halle. Wtedy to Jerzyk pokonał Cuevasa 6:3, 6:4, po trwającym nieco ponad godzinę pojedynku.

ATP tennis tournament in HamburgMecz od samego początku źle układał się dla Janowicza. Pochodzący z Łodzi tenisista przede wszystkim słabo prezentował się przy podaniu rywala, w miedzy czasie samemu dając się przełamać i po chwili przegrywał 0:3. W dalszej fazie seta było tylko nieznacznie lepiej. Co prawda Polak potrafił wykorzystać chwilową dekoncentrację Cuevasa, głównie po jego błędach doprowadzając do stanu 2:3, ale potem na korcie istniał już tylko jeden zawodnik. Jerzyk znów oddał swój serwis, a pierwszą część spotkania zakończył posyłając return w aut (3:6).

Zupełnie inny przebieg miała druga partia, w której obaj tenisiści dość długo nie potrafili zdobyć przewagi przełamania. Walka gem za gem i punkt za punkt trwała do stanu 4:4. Wówczas łodzianin najpierw wyszedł na prowadzenie, wygrywając dziewiątą odsłonę do 15, aby niedługo później rozstrzygnąć seta na swoją korzyść po tym, jak jego rywal zepsuł bekhend (6:4).

ATP tennis tournament in HamburgO wszystkim więc zadecydował trzeci set. Ten bezapelacyjnie należał do 29-letniego Urugwajczyka, który od pierwszych akcji kontrolował przebieg wydarzeń na korcie. Cuevas błyskawicznie uzyskał przełamanie, a następnie powtórzył to w siódmym gemie, kiedy Janowicz popełnił podwójny błąd. W tym momencie Polak przegrywał 2:5 i stało się jasne, że takiej straty już nie odrobi. Ostatecznie doświadczony przeciwnik, posyłając kapitalnego winnera z forhendu po linii, mógł cieszyć się ze zwycięstwa zarówno w tej partii (2:6), jak i w całym pojedynku.

Cuevas, dzięki dzisiejszej wygranej, zmierzy się w ćwierćfinale z Hiszpanem Rafaelem Nadalem, który pokonał Czecha Jiriego Vesely’ego 6:4, 7:6. Z kolei Janowicz, za występ na kortach ziemnych w Hamburgu, otrzyma czek na 16380 euro oraz 45 punktów do klasyfikacji światowej, co pozwoli mu powrócić do czołowej pięćdziesiątki rankingu ATP.