Andżelika Wójcik z nowym rekordem Polski na 500 metrów tuż za podium PŚ w Salt Lake City

Andżelika Wójcik zajęła czwarte miejsce i ustanowiła nowy rekord Polski na dystansie 500 metrów w zawodach Pucharu Świata, które odbywają się w amerykańskim Salt Lake City. To najwyższe miejsce z grona startujących pierwszego dnia imprezy Polaków.

Andżelika Wójcik wynikiem 37.031 pobiła swój rekord życiowy i jednocześnie rekord Polski, który do tej pory należał do Kai Ziomek. Co ciekawe, Ziomek, która w Salt Lake City zajęła szesnastą lokatę, również poprawiła swój najlepszy wynik w życiu, który wynosi teraz 37.745.

W rywalizacji mężczyzn na tym samym dystansie dziesiątą lokatę zajął Piotr Michalski, który także pierwszego dnia zawodów poprawił swoją życiówkę (34.461). Najlepszy wynik w karierze ustanowił także piętnasty wśród sprinterów Damian Żurek (34.599).

Pozostali reprezentanci Polski startowali pierwszego dnia zawodów na torze Utah Olympic Oval w grupach B – dwudziestą czwartą lokatę na 500 metrów zajęła Natalia Czerwonka, u panów na tym samym dystansie dwudziesty pierwszy był Artur Nogal. Na dłuższych dystansach Magdalena Czyszczoń uplasowała się na dziesiątej pozycji na 3000 metrów, a na 5000 metrów Artur Janicki był trzydziesty, Szymon Palka trzydziesty piąty, a Mateusz Owczarek, z nowym rekordem życiowym, trzydziesty dziewiąty. Na tym ostatnim dystansie rekord świata pobił Szwed Nils van der Poel (6:01.566).

W sobotę Polacy również pokażą się na olimpijskim obiekcie. W grupach A na dystansie 500 metrów ponownie wystąpią Wójcik i Ziomek, a na dystansie dwukrotnie dłuższym Wójcik i Karolina Bosiek. O medalowe miejsce powalczy również drużyna kobiet. Z kolei w grupach B rywalizować będą Natalia Jabrzyk i Bosiek (500 metrów), Jabrzyk, Ziomek i Czerwonka (1000 metrów) oraz Zbigniew Bródka, Marcin Bachanek i Jakub Piotrowski (1500 metrów).