Algieria zagra w 1/8 finału! Rosja jedzie do domu!

Reprezentacja Algierii zremisowała z Rosją 1:1 w meczu grupy H piłkarskich mistrzostw świata. Jeden punkt wywalczony przeciwko „Sbornej” pozwolił piłkarzom z Afryki na awans do 1/8 finału. Autorem decydującego gola był Islam Slimani.

Mecz od mocnego uderzenia rozpoczęli Rosjanie. Już w 6. minucie Precyzyjnym dośrodkowaniem z lewej strony boiska popisał się Dmitrij Kombarow, a mocnym strzałem głową futbolówkę w siatce umieścił Aleksandr Kokorin. Ten sam zawodnik mógł podwyższyć prowadzenie „Sbornej” po kwadransie gry, jednak tym razem nie zdołał skierować piłki w światło bramki. Algierczycy po początkowej nieporadności w ofensywie, w 29. minucie mogli doprowadzić do wyrównania. Po rzucie rożnym, uderzenie Islama Slimaniego z trudem obronił Igor Akinfiejew. Największe zagrożenie „Lisy Pustyni” stwarzały przy stałych fragmentach gry. Jeszcze przed przerwą golkipera CSKA Moskwa nie zdołali pokonać Slimani i Belkalem. W doliczonym czasie swoją okazję mieli Rosjanie, jednak Aleksandr Kierżakow nie zdołał zaskoczyć Raisa M’bolhiego.

Na otwarcie drugiej połowy prowadzenie „Sbornej” mógł podwyższyć Aleksandr Samiedow. Pomocnik Lokomotiwu Moskwa przegrał pojedynek sam na sam z algierskim golkiperem. Po godzinie gry nieoczekiwanie bramkę strzelili piłkarze z Afryki. Z rzutu wolnego dośrodkowywał Yacine Brahimi, a źle interweniującego Akinfiejewa w końcu pokonał Slimani. 10 minut później Algierię uratował M’bolhi. Dokładne podanie otrzymał Kierżakow, a jego uderzenie w kierunku dalszego słupka zatrzymał golkiper CSKA Sofia. Rosjan coraz bardziej gonił czas, a bramkowy remis premiował do gry w 1/8 finału „Lisy Pustyni”. Fabio Capello dokonywał kolejnych zmian. Na murawie pojawili się Dzagojew oraz Kanunnikow. Nie odmieniło to postawy „Sbornej”, której chaotyczne ataki nie powodowały żadnego zagrożenia w polu karnym Algierczyków. Rezultat utrzymał się do końca spotkania, co nieoczekiwanie pozwoliło na pozostanie w turnieju piłkarzom z Afryki.
Rozgrywki grupowe z kompletem punktów ukończyła Belgia. Drugie miejsce w grupie H z czterema oczkami zajęła Algieria. Turniej zakończył się dla Rosjan i Koreańczyków.

Algieria – Rosja 1:1 (0:1)
I. Slimani 60’ – A. Kokorin 6’
Algieria: Rais M’bolhi – Djamel Mesbah, Rafik Halliche, Essaid Belkalem, Aissa Mandi, Carl Medjani, Yacine Brahimi (71’ Hassan Yebda), Sofiane Feghouli, Abdelmoumene Djabou (77’ Nabil Ghilas), Nabil Bentaleb, Islam Slimani (90+1’ El Arbi Hillel Soudani).
Rosja: Igor Akinfiejew, Wasilij Bieriezucki, Siergiej Ignaszewicz, Aleksiej Kozłow, Dmitrij Kombarow, Aleksandr Samiedow, Wiktor Fajzulin, Denis Głuszakow (46’ Igor Denisow), Oleg Szatow (67’ Ałan Dzagojew), Aleksandr Kierżakow (81’ Maksim Kanunnikow), Aleksandr Kokorin.