fot. Piotr Kucza

W Warszawie odbył się turniej Futbol Plus dla dzieci z niepełnosprawnościami

W miniony weekend w Warszawie odbyła się czwarta edycja turnieju piłki nożnej dzieci z niepełnosprawnościami Futbol Plus. Do stolicy przyjechała ponad setka młodych piłkarzy z całej Polski. Wszyscy pokazali się na boiskach z jak najlepszej strony, udowadniając, że pomimo zdrowotnych ograniczeń, serce do gry mają niemniejsze niż niejeden zawodowy piłkarz – zaznaczają organizatorzy zawodów.


Futbol Plus to błyskawicznie rozwijająca się inicjatywa, dzięki której na polskich boiskach spotykają się dzieci z bardzo różnymi rodzajami niepełnosprawności zarówno ruchowej, jak i intelektualnej. Inicjatorzy projektu chcą wspierać i integrować już istniejące akademie dla dzieci z niepełnosprawnościami oraz zakładać nowe.

Obecnie w naszym kraju jest osiem takich akademii, a na przykład w Anglii ponad 2000. Każda z polskich drużyn zrzesza zarówno dziewczynki, jak i chłopców, którzy w ramach klubowej aktywności uczestniczą w regularnych treningach, jeżdżą na obozy wakacyjne, a także turnieje piłkarskie, takie jak Futbol Plus, podczas których nie tylko mają okazję sprawdzić swoje boiskowe umiejętności, ale przede wszystkim zyskać olbrzymi zastrzyk motywacji i pozytywnej energii. Ogólnokrajowe zawody to także wspaniała okazja do spotkanie z kolegami i koleżankami z innych zespołów.

– Nasi zawodnicy z niecierpliwością czekali na wyjazd. Kilkoro dzieci nie spało całą noc, ekscytując się możliwością grania meczów ze swoimi koleżankami i kolegami z całej Polski – opowiada Małgorzata Wilman, współzałożycielka Megamocnych Kielce.

fot. Piotr Kucza

Gospodarzem sobotnich zawodów była akademia Futbolowa Banda z Warszawy, założona w 2017 roku jako jedna z pierwszych tego typu sekcji w Polsce. Na jej zaproszenie na murawie Hali Piłkarskiej Bemowo stanęli przedstawiciele klubów: Megamocni Kielce, Pełnosprytni Poznań, Stomil Olsztyn, Ukryty Skarb Lublin, a także młodzi ampfutboliści z programu Junior Amp Futbol. Łącznie pojawiło się ponad 100 dzieci z sześciu różnych akademii.

– Bardzo cieszymy się z frekwencji. Jestem przekonany, że gdyby nie specyficzny okres, w jakim przyszło nam zorganizować to wydarzenie, byłaby jeszcze lepsza. Wstępnie swój udział zapowiadało niemal 170 dzieci – mówi Łukasz Kacprzak, trener Futbolowej Bandy i współorganizator turnieju.

­– Ostatnie tygodnie były bardzo intensywne. To było ogromne wyzwanie – wszystko tak zaplanować, by każdy uczestnik przeżył tu niesamowite chwile i wyjechał stąd z potężnym zastrzykiem wrażeń. Udało się! ­– dodaje.

Podczas sobotnich zawodów emocji nie brakowało. Rozgrywki prowadzone były na łącznie sześciu boiskach. Drużyny były dobierane na podstawie poziomu sprawności zawodników, dzięki czemu każdy mógł mieć poczucie równych szans i czerpać pełnię radości ze swojej obecności na boisku. ­­

– Strzeliłem trzy bramki, kilka też obroniłem. Teraz muszę chwilę odpocząć, bo zaraz gramy kolejny mecz – opowiada Kacper, zawodnik drużyny Junior Amp Futbol.

fot. Piotr Kucza

Łącznie przez kilka godzin rozegrano kilkadziesiąt meczów. Były wielkie emocje, cieszynki i łzy wzruszenia, drużynowe narady, doping kibiców, a przede wszystkich wiele piłkarskiej radości.

– To już kolejny turniej, w którym uczestniczą nasze dzieci. Każde zawody przynoszą coraz więcej satysfakcji, pozytywnych emocji zarówno dzieciom, jak i trenerom oraz rodzicom – opowiada Grzegorz Wichniarek, założyciel i trener Pełnosprytnych Poznań.

Prawdziwe emocje sportowe dzieci miały okazję przeżyć nie tylko na boisku. Organizatorzy turnieju z Amp Futbol Polska, we współpracy z partnerami, zorganizowali bowiem dodatkową strefę rekreacyjną z licznymi atrakcjami. Wśród nich znalazły się m.in.: bramka celnościowa, siłomierz, refleksomierz, czy boisko do siatkonogi. Cieszyły się one ogromnym zainteresowaniem. Młodzi zawodnicy mieli także okazję wypocząć na kolorowych pufach i leżakach.

Turniej Futbol Plus w Warszawie był prawdziwie magicznym czasem, każdy kto choć na chwilę miał sposobność zobaczyć piękne i szczere uśmiechy jego uczestników, z pewnością to potwierdzi.

Ten czas był jednak „magiczny” nie tylko w przenośni. Imprezę zaszczycili bowiem swoją obecnością dwaj wyjątkowi goście: Bartosz Kapustka (reprezentant kraju, zawodnik warszawskiej Legii) oraz Magik Y (iluzjonista, mentalista, założyciel kanału „Magic of Y”). Obaj wzbudzili wielkie emocje wśród zgromadzonych; obaj z radością robili sobie wspólne zdjęcia z dziećmi i rozdawali im autografy. Był też oczywiście czas na rozmowy.

fot. Piotr Kucza

Bartosz Kapustka odpowiadał na wiele pytań dotyczących kariery piłkarskiej, a Magik Y głównie czarował. ­

– To była prawdziwa wisienka na torcie! Wizyta gości specjalnych była niesamowitym przeżyciem dla wszystkich dzieciaków. Z pewnością długo nie zapomną tego spotkania – opowiada z entuzjazmem Tomasz Giedronowicz, trener Futbolowej Bandy.

fot. Piotr Kucza

Na zakończenie turnieju odbyła się uroczysta ceremonia medalowa. Każda z drużyn otrzymała także puchar. Radości i dumy mieniących się na twarzach młodych niepełnosprawnych piłkarzy nie sposób opisać. Każdy czuł się bohaterem, każdy czuł się wyjątkowy niczym mistrz świata. ­

– Imprezie towarzyszyło wiele pozytywnych emocji. Megamocni są zachwyceni, już dopytują kiedy jedziemy na kolejny turniej – opowiada Małgorzata Wilman z kieleckiej akademii.

– Już nie możemy się doczekać kolejnego spotkania z rówieśnikami z innych akademii z całej Polski – dodaje Grzegorz Wichniarek z Poznania.

Warszawski turniej Futbol Plus okazał się wielkim sukcesem. Prezes Amp Futbol Polska i główny organizator zawodów, Mateusz Widłak, nie osiada na laurach. ­

– Bardzo cieszę się, że tyle akademii odpowiedziało na nasze zaproszenie i przyjechało do Warszawy. To wspaniałe widzieć ile serca młodzi niepełnosprawni zawodnicy zostawiają na boisku. W takich chwilach nabieram jeszcze głębszego przekonania, że piłka naprawdę jest dla wszystkich – zaznacza prezes Mateusz Widłak.

–  Tym bardziej zależy nam na dalszym rozwoju programu Futbol Plus. Wierzę, że jest to możliwe. W przyszłym roku, przy pomocy naszych sponsorów i partnerów, chcielibyśmy doprowadzić do otwarcia kolejnych kilkunastu akademii. Moim marzeniem jest, aby do końca 2025 roku w całym kraju funkcjonowało co najmniej 100 akademii Futbol Plus, by każde dziecko, niezależnie od ograniczeń, mogło czerpać radość z gry w piłkę – dodaje prezes Amp Futbol Polska.

fot. Piotr Kucza

AMP Futbol Polska

drukuj