18. Polaków pojedzie w Rajdzie Dakar 2014!

Dziś o godz. 15 rozpocznie się pierwszy etap 36. edycji Rajdu Dakar. Na starcie w argentyńskim Rosario stanie 438 pojazdów. Polskę reprezentować będzie 18. zawodników – jeden motocyklista, jeden quadowiec, dwie ciężarówki i pięć samochodów.


Trasa tegorocznego rajdu wiedzie przez Argentynę, Chile i po raz pierwszy w historii, przez Boliwię. Kierowcy wystartują w Rosario, by 18. stycznia zameldować się w chilijskim kurorcie Valparaiso. Po raz szósty z rzędu Dakar zostanie rozegrany w Ameryce Południowej. Każdy z uczestników w ciągu 14. dni pokona około dziewięciu tysięcy kilometrów. Na zawodników czeka malowniczy Salar de Uyuni, boliwijska dżungla i pustynia Atakama. Trasa przebiegać będzie na terenach położonych na wysokości zdecydowanie przekraczającej 3000 m. n.p.m.

Największe szanse na podium ma kapitan polskiej reprezentacji, quadowiec Rafał Sonik. Tegoroczny zwycięzca Pucharu Świata FIM dwukrotnie kończył rajd na trzeciej pozycji, w 2009 i 2013 roku. Wśród motocyklistów o wysokie miejsce powalczy Jakub Przygoński. Po 10. latach jazdy jednośladem do samochodu terenowego przesiedli się Marek Dąbrowski i Jacek Czachor. Polacy pojadą Toyotą Hilux, w której zasiądzie także duet Adam Małysz z pilotem Rafałem Martonem. Z 309. numerem startowym na trasie pojawi się Krzysztof Hołowczyc. Pilotem naszego kierowcy będzie w tym roku Rosjanin Konstantin Żilcow. Oprócz nich w składzie polskiej reprezentacji znaleźli się Martin Kaczmarski, Piotr Beaupre, Jacek Lisicki, Grzegorz Czarnecki i Bartłomiej Boba. W rywalizacji ciężarówek swoje umiejętności zaprezentują Maciej Marton, Jarosław Kazberuk, Grzegorz Baran, Paweł Grot, Robert Jachacy oraz Darek Rodewald.

Największym zmartwieniem organizatorów jest jak co roku bezpieczeństwo kierowców. W grudniu zablokowaniem trasy rajdu zagrozili boliwijscy Indianie Ajmarowie. Od lat walczą oni o uzyskanie większej autonomii w rejonie Tolapampa. Równie niepokojące są prognozy meteorologiczne. W Argentynie pomimo ciepła, zdarzają się obfite opady deszczu oraz burze.

Na starcie w argentyńskim Rosario pojawi się dzisiaj 175. motocyklistów, 40. quadowców, 160. załóg samochodowych i 70. ciężarówek.

Uczestnicy po raz kolejny nie pojawią się na kontynencie afrykańskim. Przypomnijmy, że w 2009 roku Rajd Dakar został przeniesiony do Ameryki Południowej w wyniku zagrożenia terrorystycznego.

Sport/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl