[TYLKO U NAS] Dr J. Hajdasz: Tragedia niewinnych ludzi, jakiej doświadczają dziś Ukraińcy, wymaga od nas przestrzegania najwyższych standardów etycznych i zawodowych. Ich podstawą jest jednak odróżnienie agresorów od ofiar

Tragedia niewinnych ludzi, jakiej doświadczają dziś Ukraińcy, wymaga od nas przestrzegania najwyższych standardów etycznych i zawodowych. Ich podstawą jest jednak odróżnienie agresorów od ofiar (…). Obecnie nie ma „dobrych” ani „złych” Rosjan. Są Rosjanie i Rosja, która jest agresorem w barbarzyńskiej wojnie z Ukrainą. Na Ukrainie codziennie umierają niewinni ludzie, dlatego sankcje muszą dotyczyć wszystkich rosyjskich organizacji, biznesu, sportu i każdej innej działalności. Gdy wojna się skończy, skończą się sankcje – powiedziała dr Jolanta Hajdasz, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, w felietonie z cyklu „Myśląc Ojczyzna” na antenie Radia Maryja.

[TYLKO U NAS] Dr K. Kawęcki: Od kilku dekad ma miejsce tzw. rewolucja pedagogiczna, która zmierza do uczynienia ze szkoły miejsca, w którym ideologie skrajnie lewicowe będą wyznaczały kierunki pedagogiki wychowania

Polski system edukacji nie jest wolny od tych zagrożeń, dlatego nowelizacja ustawy Prawo oświatowe była rzeczą bardzo ważną. Zakładała ona większy udział kuratorów w procesie wyboru dyrektorów i monitorowania działalności organizacji pozarządowych, które chcą propagować w szkole akcje demoralizujące, organizując różne warsztaty. Jest to bardzo niedobra decyzja prezydenta. Musimy widzieć, co dzieje się w polskiej oświacie na tle ataków na edukację i wychowanie, jakie mają miejsce w świecie oraz w Europie. Od kilku dekad ma miejsce tzw. rewolucja pedagogiczna, która zmierza do uczynienia ze szkoły miejsca, w którym ideologie skrajnie lewicowe będą wyznaczały kierunki pedagogiki wychowania – powiedział dr Krzysztof Kawęcki, prezes zarządu Stowarzyszenia „Wiara i Czyn”, politolog i historyk, w czwartkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.  

[TYLKO U NAS] Prezes Fundacji Mamy i Taty o zawetowaniu noweli Prawa oświatowego: Jestem zdruzgotany informacją, jaka przyszła z Kancelarii Prezydenta RP o blokadzie reformy mającej wzmocnić prawa rodziców

Decyzja o zawetowaniu noweli Prawa oświatowego będzie miała długoletnie reperkusje. W sytuacji zmiany władzy, która siłą rzeczy kiedyś nastąpi, rodzice pozostaną bezbronni. Szkoda, że nie powołano się na polską konstytucję, jednak jeszcze bardziej ubolewam nad tym, że Kancelaria Prezydenta RP uległa głośnej, krzykliwej i kłamliwej propagandzie środowisk skrajnej lewicy – powiedział Marek Grabowski, prezes Fundacji Mamy i Taty, w rozmowie dla Radia Maryja.

[TYLKO U NAS] Ks. prof. W. Cisło: Najbiedniejsi i najsłabsi znajdują się po drugiej stronie granicy. Tam brakuje żywności i innych podstawowych produktów. Nasze Stowarzyszenie PKWP przekazało już Ukrainie 1 mln euro  

Trzeba podkreślić, że najbiedniejsi i najsłabsi znajdują się po drugiej stronie granicy. Tam brakuje żywności i innych podstawowych produktów. Pamiętajmy, że największymi ofiarami wojny są najsłabsi, czyli starcy, kobiety i dzieci – powiedział ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie, podczas programu „Polski punkt widzenia” w TV Trwam.

[TYLKO U NAS] Red. W. Jakóbik: Teraz najważniejsze jest bezpieczeństwo dostaw, a ono zależy od tego, czy będziemy niezależni od Rosji

Władimir Putin nie cofa się na Ukrainie, wręcz przeciwnie. Oznacza to, że zaczynamy długą serię sankcji, które powinny skłonić go do zmiany postępowania. (…) Polsce nie grożą przerwy dostaw energii paliw i gazu. Będziemy jednak płacić za awanturę Władimira Putina wyższymi cenami mediów – powiedział red. Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu Biznes.Alert.pl oraz ekspert ds. energetyki i środowiska, w środowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

[TYLKO U NAS] Dr hab. A. Zapałowski: Ukraińskie matki z dziećmi są wypychane przez rosłych mężczyzn z pociągów jadących do Polski

Przez ostatnie dwa dni Przemyśl, szczególnie w okolicach dworca, wyglądał jak jakieś państwo z Bliskiego Wschodu. (…) Doszło do kilku zdarzeń z udziałem – to należy podkreślić – nie Ukraińców, ale ludzi masowo przybywających z Azji i z Afryki. (…) Są to ludzie, na których skarżą się uciekające z Ukrainy matki z dziećmi. Było wiele przypadków, że wyrzucano te matki z pociągów, żeby zrobić miejsce dla rosłych obywateli innych krajów. Podobnie jest w Przemyślu. Ich zachowanie jest bardzo chamskie. Matki z dziećmi siedzą na dworcach na podłodze, a oni zajmują łóżka, wyrywają miejsca w ośrodkach – zaznaczył dr Andrzej Zapałowski, historyk, radny Przemyśla, w rozmowie z portalem Radia Maryja.  

[TYLKO U NAS] Red. W. Repetowicz: W tej chwili celem W. Putina jest złamanie Ukraińców dużą ilością strat cywilnych

Istotą agresji rosyjskiej nie było zajęcie miast, ale sparaliżowanie obrony i łączności, czyli schematu, który wpisuje się w amerykańską doktrynę zastosowaną w 2003 roku podczas inwazji na Irak. Tutaj zupełnie nie było żadnego szoku i przerażenia ze strony Ukraińców. Wszystko wskazuje na to, że jest teraz realizowana druga faza inwazji, czyli zastraszanie, łamanie nastrojów w obliczu licznych bombardowań, które powodują wiele ofiar cywilnych. W tej chwili celem Władimira Putina jest złamanie Ukraińców dużą ilością strat cywilnych – powiedział red. Witold Repetowicz, dziennikarz portalu Defence24.pl, w środowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

[TYLKO U NAS] O. W. Kotyk CSsR: Sytuacja we Lwowie jest spokojna, ale miasto przygotowuje się do obrony. Wszystko w rękach Boga

Wiele miejsc zostało już zniszczonych przez rosyjskich wrogów. Słyszałem, że z Kijowa można jeszcze wyjechać, ale np. Czernihów jest zupełnie odizolowany i jego mieszkańcy nie mogą go opuścić. Sytuacja we Lwowie jest jeszcze spokojna. Cała zachodnia część Ukrainy przygotowuje się do obrony – wskazał o. Witalij Kotyk CSsR, redemptorysta posługujący we Lwowie, podczas środowych „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

[TYLKO U NAS] D. Obajtek: Jesteśmy w pełni zabezpieczeni w zakresie dostaw ropy. Polska gospodarka jest w łańcuchu gospodarek globalnych. Nie da się jej zabezpieczyć w taki sposób, by nasz rynek nie odczuwał skutków obecnej sytuacji

Jesteśmy w pełni zabezpieczeni, jeżeli chodzi o dostawy ropy z różnych kierunków. Natomiast polska gospodarka jest w łańcuchu gospodarek globalnych. Nie da się hermetycznie zabezpieczyć w taki sposób, by nasz rynek nie odczuwał skutków obecnej sytuacji. Widzimy duże wzrosty cen ropy oraz wysoki kurs dolara. To przekłada się na wzrost kosztów, jakie ponosimy za kupowane paliwo. Nie jesteśmy w stanie tego zmienić. Możemy tylko maksymalnie ograniczać wzrost cen i to czynimy – zaznaczył w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek.

[TYLKO U NAS] Dr M. Paluch: Komunistyczny aparat propagandy wykonał bardzo profesjonalną pracę, aby ludzie mieli jak najgorsze zdanie o Żołnierzach Niezłomnych

Komunistyczny aparat propagandy wykonał bardzo profesjonalną pracę, aby ludzie mieli jak najgorsze zdanie o Żołnierzach Niezłomnych (…). Choć II wojna światowa zakończyła się w 1945 roku, to w Polsce nie zakończył się komunistyczny terror. Trzeba o tym pamiętać i to zrozumieć, bo nawet dzisiaj niektórzy politycy, zwłaszcza z lewej strony, bardzo źle wypowiadają się o Żołnierzach Niezłomnych. Żołnierzom, którzy brali udział w akcji „Burza”, nie dano normalnie żyć po II wojnie światowej, tylko zmuszono ich do ukrycia. Polscy żołnierze musieli na nowo zrozumieć, czym jest komunizm, który do nas wszedł – powiedział dr Marcin Paluch, historyk, wykładowca Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie, w programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam.

Ks. J. Dargiewicz pracujący 16 lat na Ukrainie: Najbardziej potrzebna jest teraz modlitwa. Trzeba zanosić alarm do Boga. Sami nie damy rady, ale z Bogiem możemy wszystko

Ks. Jan Dargiewicz to kapłan, który 16 lat pracował w Odessie na Ukrainie. Od października 2021 roku posługuje w diecezji ełckiej, ale – jak sam mówił – „jego praca na Ukrainie nigdy się nie skończyła”. Obecnie pomaga oddziałowi Caritas diecezji ełckiej. Duchowny zaznaczył w rozmowie z portalem radiomaryja.pl, że „najbardziej potrzebna jest modlitwa. Trzeba zanosić alarm do Boga. Zakładać krucjaty różańcowe, bo tylko tak możemy pokonać szatana. Sami nie damy rady, ale z Bogiem możemy wszystko”.