[TYLKO U NAS] Ks. bp T. Bronakowski: Potrzeba nam moralnej niezgody na to, aby przez alkohol marnotrawiły się największe wartości

W czasach gdy Karol Wojtyła był jeszcze kardynałem, zwracał uwagę na plagę alkoholizmu, która niszczyła życie wielu Polaków. Św. Jan Paweł II nie zapomniał o tych krwawiących ranach, gdy objął opiekę pasterską nad całym Kościołem – podkreślił ks. bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych Konferencji Episkopatu Polski, w felietonie z cyklu „Myśląc Ojczyzna” w TV Trwam.

[TYLKO U NAS] M. Małecki o liście przeciwko fuzji Orlenu i Lotosu: Szkoda, że politycy PO i PSL do końca zwalczają wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski

Do końca będą trwały ataki na budowę silnego multienergetycznego koncernu wokół Orlenu. Ludzie, którzy chcieli przykuć Polskę do Gazpromu do 2037 roku, którzy chcieli sprzedać Lotos Władimirowi Putinowi, nie pogodzą się z tym, że w Polsce będzie koncern, jaki znajdzie się w ekstraklasie film paliwowych w Europie. Szkoda, że politycy Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego do końca zwalczają wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski – powiedział w rozmowie z TV Trwam Maciej Małecki, wiceminister aktywów państwowych.

[TYLKO U NAS] M. Przeworska: Z powodu braku stabilizacji na światowych rynkach rolnicy nie chcą wyzbywać się swoich zapasów

Cały świat mierzy się i będzie się mierzył z niedoborami zbóż. W niektórych krajach będzie on bardzo widoczny. Obecnie ceny zwyżkują. Natomiast rolnicy nie chcą wyzbywać się zapasów. Robią to m.in. z braku stabilizacji i dalszych wzrostów na światowych rynkach, a także z braku pewności co do nowych zbiorów. Już teraz możemy bowiem mówić o początkach suszy, dlatego że na polskich polach brakuje deszczu. Poza tym rolnicy mają świadomość, że na wiele zbóż nie zostały wysiane nawozy azotowe. Tegoroczne zbiory mogą być zdecydowanie niższe niż przed rokiem. Stąd budowanie zapasów – ocenia w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja dyrektor Izby Gospodarki Rolnej, Monika Przeworska.

[TYLKO U NAS] Red. G. Górny: Propaganda putinowska naśladuje goebbelsowską. Rosyjskie media twierdzą, że to Ukraińcy bombardują ukraińskie miasta i mordują własną ludność cywilną. Dokładnie tak pisali Niemcy o Polakach rzekomo bombardujących Warszawę

Władimir Putin nie mówi o wojnie, ale o operacji specjalnej i uderzeniu prewencyjnym, a więc o kontrofensywie. Prezydent Rosji mówi tak samo, jak kiedyś mówił Hitler (…). 11 września 1939 roku Williamr Shirer zapisał: „Klasyczny nagłówek w gazecie. Polacy bombardują Warszawę. Prasa pełna jest fantastycznych wymysłów” (…). Dzisiejsza propaganda putinowska naśladuje goebbelsowską. Rosyjskie media utrzymują bowiem, że to sami Ukraińcy bombardują  ukraińskie miasta i mordują własną ludność cywilną. Dokładnie tak pisali Niemcy o Polakach rzekomo bombardujących Warszawę – mówił red. Grzegorz Górny, dziennikarz i publicysta, w felietonie „Spróbuj pomyśleć” na antenie Radia Maryja.

[TYLKO U NAS] J. J. Kasprzyk: Europa swoją wolność zawdzięcza polskiemu żołnierzowi i musi o tym pamiętać. Nie byłoby wolności, gdyby nie danina krwi polskiego żołnierza

Podczas Mszy św. będziemy modlić się za spokój ich duszy i dziękować za ich poświęcenie, trud, dzięki któremu Europa jest wolna. Wielokrotnie wybrzmią słowa, że Europa swoją wolność zawdzięcza polskiemu żołnierzowi i że Europa (choć czasem o tym zapomina) musi o tym pamiętać. Nie byłoby wolności, gdyby nie danina krwi polskiego żołnierza – zaznacza szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jan Józef Kasprzyk, w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja.

[TYLKO U NAS] J. Zieliński: Obława Augustowska powinna stać się trwałym elementem naszej świadomości narodowej i patriotycznej. Trudno o dojrzały patriotyzm, jeżeli nie zna się historii własnego kraju i narodu

Obława Augustowska powinna stać się trwałym elementem naszej świadomości narodowej i patriotycznej. Trudno o dojrzały patriotyzm, jeżeli nie zna się historii własnego kraju i narodu (…). To była największa zbrodnia dokonana na ziemiach polskich po zakończeniu II wojny światowej. Obława Augustowska została dokonana z rozkazu samego Józefa Stalina. Chodziło o to, by spacyfikować tereny, które walczyły o to, aby Polska nie została poddana sowieckiej okupacji – powiedział Jarosław Zieliński, poseł Prawa i Sprawiedliwości, we wtorkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

[TYLKO U NAS] M. Wójcik: UE się kompromituje. Wojna trwa od ponad 80 dni, a do Polski dalej nie wpłynęło ani jedno euro na wsparcie uchodźców

Unia Europejska się kompromituje. Wojna trwa od ponad 80 dni, a do Polski dalej nie wpłynęło ani jedno euro na wsparcie uchodźców. Pomoc Ukraińcom jest obciążeniem systemu edukacyjnego, socjalnego czy zdrowotnego. Jeżeli ktoś przez kilka lat mówi o wartościach, że Unia Europejska jest wspólnotą wartości i równości, no to tej wspólnoty dzisiaj nie ma (…). Pieniądze nam się po prostu należą. Unia Europejska nie działa na takich zasadach, że są same obowiązki, a nie ma pewnych uprawnień i korzyści. Jako Solidarna Polska mówiliśmy o tym przez wiele miesięcy – powiedział Michał Wójcik, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, we wtorkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

[TYLKO U NAS] M. Pęk o wniosku dot. uchylenia immunitetu marszałka Senatu: Sprawa wlecze się od ponad 400 dni i nagle w poniedziałek doznała niesłychanego przyspieszenia. Nad marszałkiem T. Grodzkim gromadzą się coraz ciemniejsze chmury

Sprawa wlecze się od ponad 400 dni i nagle w poniedziałek doznała niesłychanego przyspieszenia. Musiało się wydarzyć coś zaskakującego wokół marszałka Tomasza Grodzkiego, że jednak dokonano kalkulacji politycznej, iż sprawę trzeba pilnie przeprocedować (…). Nad marszałkiem Tomaszem Grodzkim gromadzą się coraz ciemniejsze chmury. Immunitet służy do tego, aby poseł czy senator nie obawiał się mówić prawdy, zwłaszcza gdy jest w opozycji, kiedy podejmuje określone ryzykowne działania (…). Tutaj mamy do czynienia z nadużywaniem immunitetu – mówił Marek Pęk, wicemarszałek Senatu, we wtorkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

[TYLKO U NAS] P. Uściński: Polska w perspektywie najbliższych lat powinna zyskiwać na arenie międzynarodowej raczej przyjaciół

Nasza obecność w Unii Europejskiej nie jest usłana różami i pewnie taka nie będzie. Nie ma jednak powodu do paniki, że w przyszłości będzie bardzo źle. Obecna sytuacja międzynarodowa jest bardzo trudna i skomplikowana, natomiast cały świat i społeczeństwa widzą, jak Polska ma dużo racji i broni słusznych spraw – podkreślił Piotr Uściński, wiceminister rozwoju i technologii, podczas „Polskiego punktu widzenia” na antenie TV Trwam.

Min. P. Czarnek dla „Naszego Dziennika”: Przewodniczący R. Proksa mówi, że priorytetem państwa są ukraińskie dzieci w polskich szkołach. To skrajnie nieuczciwa wypowiedź. Wystarczy spojrzeć na kierunki polityki oświatowej i ogrom działań resortu

Myślę, że pan przewodniczący Ryszard Proksa nie jest w stanie wytłumaczyć związkowcom, dlaczego nauczycielska „Solidarność” odrzuciła tak dobrą propozycję zmiany statusu zawodowego nauczyciela. Stąd te ich nerwowe ruchy i wywiad w „Naszym Dzienniku” – mówi prof. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, w rozmowie z „Naszym Dziennikiem”.

[Jestem w Kościele] Trudne posłuszeństwo

„Jeśli ktoś mówi mi, że kocha Jezusa, ale nie słucha biskupa, kapłana, Ojca Świętego (…) to nie jest katolicyzm, to jest rodzaj sekciarstwa katolickiego, to nie jest katolik” – te jakże mądre słowa wypowiedział ks. Daniel Galus w 2013 roku. Dzisiaj chyba już o nich nie pamięta, bo od dłuższego czasu nie słucha się swoich przełożonych, w wyniku czego został suspendowany. Co więcej, karze tej również się nie podporządkował, gdyż uważa, że jest prześladowany przez hierarchię kościelną. W efekcie nie wymienia imion Ojca Świętego Franciszka oraz ks. abp. Wacława Depo w modlitwie eucharystycznej.

[TYLKO U NAS] M. Ochman: Na pewno będzie zakończenie epidemii, ale nie będzie końca obaw, pewnej profilaktyki zachowań, których powinniśmy przestrzegać

Rzeczywiście aktualne wyniki, badania, ewentualne dane, które spływają do Ministerstwa Zdrowia, myślę, że nakłoniły ministra zdrowia do podjęcia decyzji o zakończeniu epidemii – powiedziała Maria Ochman, przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.