
[TYLKO U NAS] Wicemin. A. Mularczyk o nocie dyplomatycznej do Niemiec: Polska domaga się odszkodowań za skutki wynikające z II wojny światowej. MSZ uznało, że pojęcie odszkodowań jest szersze niż pojęcie reparacji
Nota jest dokumentem bardzo zwięzłym i zawiera dziewięć żądań, które państwo polskie wystosowało do państwa niemieckiego. W pierwszym punkcie rzeczywiście jest mowa o tym, że Polska domaga się odszkodowań od Niemiec za wszystkie skutki wynikające z II wojny światowej. W dużej mierze opisane jest to w raporcie, który jest przygotowany przez zespół pod moim kierownictwem. MSZ uznało, że pojęcie odszkodowania jest pojęciem szerszym niż reparacje wojenne, które jest pojęciem traktatowym. Stąd podjęto taką decyzję – mówił w sobotnich „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja Arkadiusz Mularczyk, wiceminister spraw zagranicznych.











