Młodzi oknem przyszłości

Chrystus ufa młodzieży i powierza jej przyszłość swojej misji: „Idźcie i nauczajcie”; wychodźcie poza granice tego, co po ludzku możliwe, i twórzcie świat braterski, mówił wczoraj Ojciec Święty Franciszek, rozpoczynając swoją pierwszą zagraniczną pielgrzymkę apostolską. Głównym jej celem jest udział Papieża w 28. Światowych Dniach Młodzieży w Rio de Janeiro, które trwać będą do niedzieli. Już w przemówieniu powitalnym na ziemi brazylijskiej Ojciec Święty nazwał młodych oknem, przez które przychodzi na świat przyszłość.

Ogromna radość, śpiew, oklaski, okrzyki charakterystyczne dla temperamentu południowoamerykańskiej młodzieży, dzieci, rodzin, które towarzyszyły oficjalnej delegacji władz świeckich i duchownych podczas powitania, radością napełniały także serce Papieża, który powrócił na swój ukochany kontynent. Kilkanaście minut przed godz. 16.00 czasu lokalnego samolot włoskich linii lotniczych Alitalia wylądował na międzynarodowym lotnisku Galeão „Antonio Carlos Jobim” w Rio de Janeiro. Po gorącym powitaniu Ojciec Święty przejechał do pałacu Guanabara w Rio, gdzie spotkał się z prezydent republiki Dilmą Rousseff. Wzdłuż trasy przejazdu Papieża witały rzesze wiernych, pozdrawiając i oczekując na błogosławieństwo, chwilami zatrzymując wręcz samochód Franciszka. Po jakimś czasie Papież przesiadł się na chwilę do samochodu panoramicznego, którym pośród tysięcy witających wiernych przejechał część trasy do pałacu Guanabara. Trzeba podkreślić, że co kilkadziesiąt metrów auto się zatrzymywało, a Ojcu Świętemu podawano dzieci, które błogosławił. Ostatecznie Papież dotarł do pałacu helikopterem.

W przemówieniu powitalnym Franciszek z charakterystyczną dla siebie wrażliwością „delikatnie zapukał” do bramy wielkiego serca narodu brazylijskiego. – Nie mam ani złota, ani srebra, ale przynoszę to najcenniejsze, co mi dano: Jezusa Chrystusa! Przybywam w Jego Imię, aby ożywić płomień braterskiej miłości, który pali się w każdym sercu, i pragnę, aby do was wszystkich i do każdego oddzielnie dotarło moje pozdrowienie: „Pokój Chrystusa niech będzie z wami!”. Dziękując Bogu za łaskę tej wizyty, Ojciec Święty w słowach serdecznego pozdrowienia zwrócił się do braci biskupów, duchownych, umiłowanych Kościołów partykularnych, władz świeckich i wiernych, którzy przybyli na powitanie. Franciszek jasno wskazał cel swojego pielgrzymowania. – Przyjechałem, by spotkać młodych, przybyłych z całego świata, których przyciągnęły otwarte ramiona Chrystusa Odkupiciela – mówił. Papież przypomniał bogactwo i różnorodność kulturową i językową młodych, którzy w tych dniach gromadą się w Rio de Janeiro na Światowych Dniach Młodzieży, ponieważ w Chrystusie znajdują odpowiedzi na swoje najbardziej wzniosłe i wspólne dążenia, mogą zaspokoić głód czystej prawdy i prawdziwej miłości, które ich jednoczą ponad wszelką różnorodnością. Ojciec Święty zaznaczył, że pragnieniem młodych jest znalezienie schronienia w uścisku i Sercu Chrystusa, młodzież pragnie usłyszeć jasne i mocne wezwanie, jakie Jezus do niej kieruje: „Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody”. To wezwanie, jak precyzował Franciszek, jest jasnym znakiem ufności, jaką Jezus złożył w każdym z młodych ludzi. Jest też wezwaniem do wyjścia poza granice ludzkie i budowania braterskiego świata.

Praca dla młodzieży

– Nasze pokolenie stanie na wysokości obietnicy, która jest w każdym młodym człowieku, gdy społeczeństwo będzie umiało zapewnić mu przestrzeń – zatroszczyć się o warunki materialne i duchowe – mówił Ojciec Święty, wskazując na wielkie wyzwania i obowiązek troski o rozwój młodego człowieka, o jego kreatywność w tworzeniu dobra, wyzwalania potencjału jego energii. Dziś niestety w wielu krajach młodzież zbyt często doświadcza niesprawiedliwości, braku edukacji, pracy, perspektyw. O tych wyzwaniach dla współczesnych państw Franciszek mówił już podczas lotu z Rzymu do Rio de Janeiro. – Istnieje ryzyko powstania pokolenia, które nigdy nie miało pracy – przestrzegał Papież, wskazując, że właśnie praca „nadaje godność osobie ludzkiej”, pozwala „zapracować na chleb”. Ojciec Święty zwrócił się też z apelem do dziennikarzy volo papale, którzy w liczbie ok. 60 towarzyszą mu w podróży. – Proszę was o pomoc i działanie na rzecz dobra społeczeństwa młodych i osób starszych – mówił Papież, wskazując na konieczność „budowania kultury jedności” i „kultury spotkania”.

Agnieszka Gracz

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl