Papież: Małżeństwo buduje Kościół i rodzinę

Podczas dzisiejszej audiencji Papież Franciszek mówił o pięknie chrześcijańskiego małżeństwa, o jedności i nierozerwalności węzła małżeńskiego, który stanowi odzwierciedlenie niezwykłej relacji, jaka łączy Chrystusa z Kościołem.

Podczas dzisiejszej katechezy, Ojciec Święty Franciszek przypomniał, że małżeństwo nie jest jedynie ceremonią, sprawowaną w kościele; z kwiatami, suknią ślubną, zdjęciami. Małżeństwo chrześcijańskie – jak podkreślił papież – to przede wszystkim sakrament, który buduje Kościół, dając początek nowej wspólnocie, jaką jest rodzina.

– Właśnie to podsumowuje św. Paweł Apostoł w swoich słynnych słowach: „Tajemnica to wielka, a ja mówię: w odniesieniu do Chrystusa i do Kościoła”. Paweł natchniony Duchem Świętym mówi, że miłość między mężem, a żoną jest obrazem miłości między Chrystusem, a Kościołem. Jest to niewyobrażalna godność! Ale w istocie jest ona wpisana w stwórczy plan Boga, a dzięki łasce Chrystusa, pomimo swoich ograniczeń, urzeczywistniły ją niezliczone małżeństwa chrześcijańskie – podkreślił Ojciec Święty.

Sakrament małżeństwa – jak wskazał Ojciec Święty – jest znakiem wiary, powołaniem do miłości bezwarunkowej, darem łaski, domagającym się wolnej woli i obopólnej zgody. Z nierozerwalnej więzi Chrystusa i Kościoła, będącej wyzwaniem dla małżeństwa wyrasta również decyzja „poślubienia się w Panu”. Oznacza ona – jak zaznaczył papież – gotowość serca, by stać się pośrednikiem Bożego błogosławieństwa i Bożej łaski dla innych. Włącza chrześcijańskich małżonków w misję Kościoła.

– Sprawowanie sakramentu nie może pominąć tej współodpowiedzialności życia rodzinnego wobec wspaniałej misji miłości Kościoła. Tak, więc życie Kościoła wzbogaca się za każdym razem pięknem tego oblubieńczego przymierza, a także zubaża się za każdym, kiedy jest ono oszpecone.  Kościół, aby ofiarować wszystkim dary wiary, miłości i nadziei potrzebuje także mężnej wierności małżonków wobec łaski ich sakramentu! Lud Boży potrzebuje ich codziennej drogi w wierze, miłości i nadziei, ze wszystkimi radościami i trudami, jakie pociąga za sobą ich droga w  małżeństwie i rodzinie – stwierdził papież.

Na zakończenie katechezy, Jego Świątobliwość pozdrowił przybyłych pielgrzymów, także naszych rodaków:

– Witam pielgrzymów polskich. Na początku maja pragnę szczególnie pozdrowić wszystkich, którzy podtrzymując piękną tradycję nabożeństw majowych, gromadzą się w kościołach i przy przydrożnych figurach na codziennej modlitwie ku czci Matki Bożej. Niech jej wstawiennictwo wyjedna obfitość Bożych łask dla każdego z was, waszych rodzin i waszej Ojczyzny. Nie zapominajcie o modlitwie za mnie i w intencjach Kościoła. Z serca wam błogosławię. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus – powiedział papież Franciszek.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl