Zburzmy mury naszego egoizmu

 

Słowo ks. kard. Stanisława Ryłko, Przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Świeckich do młodzieży zgromadzonej na Mszy św. inaugurującej XXVIII Światowe Dni Młodzieży.

Umiłowana młodzieży!

Oto dzień tak bardzo oczekiwany przez was wszystkich: rozpoczęcie XXVIII Światowego Dnia Młodzieży. Witajcie w Rio de Janeiro, witajcie w tej niezwykle pięknej brazylijskiej metropolii, nad którą góruje figura Chrystusa Odkupiciela w Sanktuarium Corcovado.

Przez najbliższe dni to miasto będzie stolicą katolickiej młodzieży, która przybyła z najbardziej odległych zakątków świata. Po długiej i wytężonej drodze przygotowań w waszych parafiach i wspólnotach zgromadziliście się tutaj – Kościół młody, pełen radości wiary i misyjnego zapału! Słowa psalmisty zachęcają nas: „Oto jest dzień, który uczynił Pan, cieszmy się nim i radujmy!” (Ps 118,24).

Drodzy młodzi, w imieniu Papieskiej Rady ds. Świeckich, watykańskiej dykasterii, której Papież powierzył organizację Światowych Dni Młodzieży, serdecznie was witam i gorąco was pozdrawiam. Wdzięczna myśl biegnie ku waszym biskupom, kapłanom, zakonnikom i siostrom zakonnym, a także świeckim odpowiedzialnym za formację, którzy towarzyszyli wam i prowadzili na drodze duchowego przygotowania do tej wielkiej przygody wiary, jaką wspólnie przeżyjemy tutaj, w Rio, podczas tych dni. Pan ma w zanadrzu tyle niespodzianek dla każdego z nas! Dla was wszystkich będą to dni niezapomniane, dni ważnych odkryć, dni decydujących wyborów dla waszego życia!

ŚDM w Rio są szczególne: po 26 latach Światowy Dzień Młodzieży powraca do Ameryki Łacińskiej, na kontynent młody, na kontynent nadziei. Warto przypomnieć słowa błogosławionego Jana Pawła II, które skierował do młodych podczas ŚDM w Buenos Aires w dalekim 1987 r.: „Chcę wam powtórzyć raz jeszcze – jak powiedziałem wam w pierwszym dniu mojego pontyfikatu – »jesteście nadzieją papieża«, »jesteście nadzieją Kościoła«…”. Tak mówił Papież. Także ja chcę powtórzyć z wami: „Ameryko Łacińska, bądź sobą! W twojej wierności Chrystusowi oprzyj się tym, którzy chcą stłumić twoje powołanie do nadziei”. ŚDM w Rio jest także szczególny, ponieważ został zaplanowany i przygotowany przez Papieża Benedykta XVI, będzie mu przewodniczył Papież Franciszek, pierwszy Papieża latynoamerykański… Prawdziwie drogi Pana są niezbadane!

Ten ŚDM przebiega u stóp wspaniałej figury Chrystusa Odkupiciela z Corcovado. To On jest prawdziwym bohaterem tego wydarzenia! Jego serce bije nieskończoną miłością do każdego z was, a Jego otwarte ramiona są gotowe, by was wszystkich przyjąć! Podczas tego ŚDM pozwólcie, aby Chrystus wziął was w ramiona! Powierzcie mu każde wasze pragnienie, wasze plany na przyszłość, wasze najgłębsze radości; powierzcie Mu także najtrudniejsze wybory, jakich musicie dokonać, wasze lęki i obawy, które mieszkają w waszych młodych sercach! Młodość sama w sobie jest wielkim bogactwem: wy ją posiadacie i musicie sprawić, by przyniosła owoce! Powierzcie ją Chrystusowi. Kto wybiera Chrystusa nie traci absolutnie nic, a wręcz przeciwnie – zyskuje wszystko i znajduje szczęście prawdziwe i życie w pełni!

Hasło tego ŚDM – jak wiecie – to nakaz misyjny, jaki Chrystus powierzył swojemu Kościołowi: „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody” (por. Mt 28,19). Misja jest racją bytu Kościoła i każdego chrześcijanina! Wszyscy jesteśmy wezwani, aby być solą ziemi i światłem świata! Podczas tego ŚDM Chrystus zaprasza nas, abyśmy wyszli z nas samych – jak często powtarza Papież Franciszek – prosi nas, byśmy zostawili nasze wygodne życie, zburzyli mury naszego egoizmu, byśmy szli odważnie na „peryferia” geograficzne i egzystencjalne świata, niosąc Chrystusa i Jego Ewangelię. Podczas tych dni uczyńmy naszymi słowa św. Pawła: „Biada mi, gdybym nie głosił Ewangelii!” (1 Kor 9,16), i wołajmy na cały świat – jak prosi nas Ojciec Święty – „dobrze jest iść za Chrystusem /…/ dobre jest orędzie Jezusa; dobrze jest wyjść z nas samych na peryferia świata i egzystencji, aby nieść Jezusa”.

Chrystus potrzebuje was, młodzieży! Potrzebuje waszej młodej wiary, pełnej radości i misyjnego entuzjazmu! Chrystus liczy na każdego z was!

Umiłowana młodzieży z całego świata! ŚDM w Rio jest otwarty!

Raz jeszcze mówię wszystkim: witajcie w Rio de Janeiro!

drukuj