„Jesteśmy zaproszeni do doświadczenia wiary (…)”

W Rio de Janeiro rozpoczęły się 28. Światowe Dni Młodzieży. Modlitewne spotkanie zainaugurowała Msza św. na plaży Copacabana pod przewodnictwem ks. abp. Orani João Tempesta, Metropolity Rio de Janeiro.

Ceremonię otwarcia rozpoczęło wniesienie Krzyża ŚDM i Ikony Matki Bożej. Poprzedziły ją Nieszpory, modlitwa różańcowa oraz występy muzyczne.

W czasie homilii ks. abp Orani João Tempesta akcentował, że „w tym tygodniu, Rio de Janeiro staje się centrum Kościoła żywego i młodego”.

Przybyliście z różnych części świata, abyśmy dzielili się wiarą i radością naśladowania. Ta radość umacnia nas i zaprasza, aby dotrzeć do innych młodych ludzi, abyśmy się stali misjonarzami we wszystkich narodach.
Kochana młodzieży: nie lękajcie się otworzyć swoich serc Chrystusowi! – apelował Ksiądz Arcybiskup.

Jesteśmy powołani, abyśmy byli bohaterami nowego świata. Jestem pewien, że będziecie to czynić w swoich miastach i swoich krajach. Świat potrzebuje ludzi młodych, takich jak Wy! – mówił do młodych Metropolita Rio de Janeiro.

– Jezus Chrystus jest zawsze aktualny, zwłaszcza dla młodych ludzi, którzy poszukują prawdy, sprawiedliwości i pokoju, i mogą odnaleźć te wartości tylko w Jezusie Chrystusie. Wy, drodzy młodzi, jesteście darem nadziei społeczeństwa, które oczekuje, że kryzys wartości ma swój kres. Jesteście powołani, aby tworzyć nowe pokolenie, które żyje w wierze i ją przekazuje następnym pokoleniom. Jesteśmy zaproszeni do doświadczenia wiary, która nas odnawia! – mówił ks. abp Orani João Tempesta.

Nawiązując do „Roku Wiary” ks. abp Tempesta, podkreślał, że jest to korzystny czas, aby odnowić nasze zobowiązania wobec chrześcijańskiej wspólnoty. Ponadto akcentował, że jesteśmy w tej chwili świadkami rewolucji miłości. „Drugi człowiek jest dla nas Chrystusem!  Drugi człowiek jest naszym bratem! Niech to rozbrzmiewa na całym świecie! Jesteśmy powołani do życia przez budowanie świata braterskiego!”.

– Mamy wiele barier i trudności do pokonania. Budujmy mosty, a nie mury i przeszkody. Dzięki Waszej obecności, cały świat, obecny w tym mieście musi złożyć świadectwo solidarności, dzielenia się miłością i przyjęcia miłości Chrystusa Odkupiciela. Nadszedł czas, aby wzbudzić zaufanie i nadzieję, że staną się one postawą świetlanego jutra.  Dziś, na rozpoczęcie ŚDM, Chrystus Odkupiciel mówi do nas: „Chodźcie, moi przyjaciele!” Podczas ŚDM nauczymy się mówić: „Mów, Panie, bo sługa Twój słucha”! I coraz częściej usłyszymy Pana mówiącego do nas: „Bądźcie misjonarzami”, „Idźcie i powołujcie moich uczniów wśród narodów”! I wszyscy odpowiemy: „Oto jesteśmy, Panie, wyślij nas!” – akcentował.

Do zgromadzonej młodzieży swoje słowo skierował także przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich, ks. kard. Stanisław Ryłko. Bardzo wyraźnie zaznaczył jak ważna jest obecność młodych ludzi w Kościele.

Chrystus potrzebuje Was, młodzieży! Potrzebuje Waszej młodej wiary, pełnej radości i misyjnego entuzjazmu! Chrystus liczy na każdego z Was! Umiłowana młodzieży z całego świata! ŚDM w Rio  jest otwarty! (…) Pan ma w zanadrzu tyle niespodzianek dla każdego z nas! Dla Was wszystkich będą to dni niezapomniane, dni ważnych odkryć, dni decydujących wyborów dla Waszego życia! – powiedział ks. kard. Ryłko.

Ksiądz Kardynał jednocześnie przypomniał słowa bł. Jana Pawła II, które Papież skierował do młodych podczas ŚDM w Buenos Aires w 1987 r. “Jesteście nadzieją Papieża”, “jesteście nadzieją Kościoła” – mówił Jan Paweł II.

Tak – mówił papież – także ja chcę powtórzyć z Wami: “Ameryko Łacińska: bądź sobą! W twojej wierności Chrystusowi, oprzyj się tym, którzy chcą stłumić twoje powołanie do nadziei” – apelował przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich.

Ks. kard. Stanisław Ryłko akcentował, że Światowy Dzień Młodzieży w Rio jest także szczególny, ponieważ, postanowiony i przygotowany przez Papieża Benedykta XVI, będzie przewodniczony przez Papieża Franciszka, pierwszego papieża latynoamerykańskiego. „Prawdziwie drogi Pana są niezbadane” – stwierdził.

Ksiądz Kardynał zwrócił uwagę także, że Światowe Dni Młodzieży przebiegają u stóp wspaniałej figury Chrystusa Odkupiciela.

– To On jest prawdziwym bohaterem tego wydarzenia! Jego serce bije nieskończoną miłością do każdego z Was, a Jego otwarte ramiona są gotowe, by Was wszystkich przyjąć! Podczas tych ŚDM pozwólcie, aby Chrystus wziął Was w ramiona! Powierzcie Mu każde Wasze pragnienie, Wasze plany na przyszłość, Wasze najgłębsze radości; powierzcie Mu także najtrudniejsze wybory, jakich musicie dokonać, Wasze lęki i obawy, które mieszkają w Waszych młodych sercach! Młodość sama w sobie jest wielkim bogactwem: Wy ją posiadacie i musicie sprawić, by przyniosła owoce! Powierzcie ją Chrystusowi. Kto wybiera Chrystusa nie traci absolutnie nic, a wręcz przeciwnie – zyskuje wszystko i znajduje szczęście prawdziwe i życie w pełni! – mówił.

Nawiązując do hasła ŚDM „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody” – ks. kard. Ryłko podkreślił, że misja ta jest racją bytu Kościoła i każdego chrześcijanina!

– Podczas tych ŚDM, Chrystus zaprasza nas, abyśmy wyszli z nas samych – jak często powtarza Papież  Franciszek – prosi nas, byśmy zostawili nasze wygodne życie, zburzyli mury naszego egoizmu, byśmy szli odważnie na “peryferie” geograficzne i egzystencjalne świata niosąc Chrystusa i Jego Ewangelię. Podczas tych dni uczyńmy naszymi słowa św. Pawła: “Biada mi, gdybym  nie głosił Ewangelii!” (1 Kor 9, 16) i wołajmy na cały świat – jak prosi nas Ojciec Święty – “dobrze jest iść za Chrystusem /…/ dobre jest orędzie Jezusa; dobrze jest wyjść z nas samych na peryferie świata i egzystencji, aby nieść Jezusa” – powiedział.

Ojciec Święty Franciszek we wtorek miał dzień odpoczynku. Papież przebywa w rezydencji Sumaré. Rano w kaplicy sprawował Mszę św. W ciągu dnia odbyły się spotkania Ojca Świętego z różnymi osobistościami życia społecznego i kościelnego.

W środę Papież Franciszek przyleci do sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej w Aparecidzie – gdzie sprawowana będzie Msza św., podczas której homilię wygłosi Ojciec Święty. Tego dnia Papież odwiedzi także szpital św. Franciszka z Asyżu.

W ramach ŚDM odbywa się Festiwal Młodych, na który składa się program kulturalny prowadzony równolegle na 27. scenach w różnych częściach miasta.

Dla pielgrzymów z Polski zaprezentowany został na Uniwersytecie Stanowym Rio de Janeiro spektakl muzyczny pt. „Śpiewnik Papieski” w wykonaniu Teatru Es. Polskim akcentem był także występ zespołu Młode Podhale. Zaprezentowany został także musical „Lolek” o bł. Janie Pawle II w wykonaniu Katolickiej Wspólnoty Shalom z Brazylii.

Do 25 lipca w parku Quinta da Boa Vista, odbywają się Targi Powołaniowe, na których młodzi pielgrzymi z całego świata mają możliwość poznać różnorodność i bogactwo charyzmatów zgromadzeń, ruchów i wspólnot religijnych.

W Targach Powołaniowych uczestniczy ok. 130 wystawców. Istnieje możliwość spowiedzi, adoracji Najświętszego Sakramentu i uczestniczenia we Mszy św. Na terenie targów znajdzie się scena, miejsca przeznaczone na warsztaty oraz plac z punktami gastronomicznymi. W programie targów są też koncerty muzyki chrześcijańskiej i konferencje.

“Od ŚDM oczekujemy wielkich owoców dla ewangelizacji Brazylii, Ameryki Łacińskiej i w ogóle całego świata” – powiedział ks. kard. Odilo Scherer z Sao Paolo.

– Tydzień Misyjny, jaki odbył się w wielu miejscach Brazylii był wspaniałą okazją do spotkania młodych, podzielenia się wiarą, a przede wszystkim do wymiany doświadczeń – podkreślał.

Jednocześnie dodał, że “ŚDM są czasem, aby pogłębić wiarę, ale także dać świadectwo o wierze”. Ks. Kard. Scherer jest przekonany, że spotkania Papieża Franciszka zapadną w serca młodych ludzi, natchną je nadzieją i będą impulsem, aby starać się o lepszy świat.

Analizując spontaniczne powitanie Ojca Świętego przez młodzież, która chwilami skutecznie zablokowała przejazd ulicami Rio, ks. kard. Scherer zaproponował, aby przeanalizować to zjawisko. “Papież nie jest ‘idolem’, więc co sprawia, że ci młodzi ludzie go szukają? Na ulicy byli nie tylko Brazylijczycy, ale także młodzi innych narodowości. Jednak “coś ich łączyło, aby biec do Papieża”. Podobnie było w przypadku Jana Pawła II – młodzi szukali go nawet wówczas, kiedy nie mógł mówić. Bez wątpienia jesteśmy świadkami głębokich przemian kulturowych, kryzysu wartości, stawiania “zasad rynku” nad “zasadami moralnymi”. Kiedy od lat trwa systematyczna “demonizacja postaci ojca”, czyż ci młodzi ludzie nie szukają właśnie “pewnego punktu odniesienia”? Papież “reprezentuje postać ojca” – podkreślił ks. kard. Scherer.

RIRM

drukuj