„Z Ojczyzny Jezusa „


Pobierz Pobierz

Pokój i Dobro!

Wszystkim słuchaczom i słuchaczkom Radia Maryja przesyłam z Ojczyzny Jezusa serdeczne i gorące pozdrowienia. Mój dwumiesięczny pobyt w Polsce był częściowo wypoczynkowym urlopem, lecz również czasem szpitalnego doświadczenia związanym z koniecznością poddania się operacji na kamicę nerkową. Na początku wyrażam moją wdzięczność za modlitewne wsparcie, oraz kieruję szczególne słowa podziękowań i pozdrowień do lekarzy, personelu medycznego oraz pacjentów spotkanych na oddziale urologii w górniczym szpitalu w Sosnowcu.

Ważnym momentem tegorocznego pobytu w Polsce był mój udział w I Miechowskich Dniach Jerozolimy, które odbyły się 11 i 12 września. Honorowym gościem w Miechowie, nazywanym często „polską Jerozolimą” był abp Fouad Twal, łaciński patriarcha Ziemi Świętej i Wielki Przeor zakonu Rycerskiego Bożego Grobu w Jerozolimie. Witając się z damami i kawalerami zakonu Bożogrobców patriarcha podkreślił swoją radość z możliwości wzięcia udziału w tym historycznym wydarzeniu wpisującym się w dzieje miasta Miechowa, w życie licznych Polaków, jak również w nadzieje zwierzchników i wszystkich chrześcijan w Ziemi Świętej. Na spotkanie z patriarchą Jerozolimy przybyło do Miechowa około 130 dam i kawalerów zakonu Bożogrobców. Czterdziestu z nich zostało odznaczonych muszlą św. Jakuba z Compostelli, jako znak odbytej pielgrzymki do Ziemi Chrystusa.

Pierwsi bracia z zakonu Kanoników Regularnych Grobu Bożego w Jerozolimie zostali sprowadzeni do Miechowa w 1163 r. przez księcia Jaksę Gryfitę. Po powrocie z pielgrzymki do Ziemi Świętej, na terenie posypanym przywiezioną z Miejsc Świętych ziemią ufundował on miechowski kościół i klasztor oddany w opiekę Bożogrobcom. W długą historię miechowskiego sanktuarium – od fundacji w XII w. do kasaty w 1819 r. – wpisane jest wielkie umiłowanie Świętych Miejsc naszego odkupienia, którego najbardziej widzialnym znakiem jest szesnastowieczna replika kaplicy Grobu Bożego.

I Miechowskie Dni Jerozolimy rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą celebrowaną w kaplicy Grobu Bożego, której przewodniczył ordynariusz kielecki, bp Kazimierz Ryczan. W koncelebrowanej eucharystii wzięli udział patriarcha Fouad Twal, abp Stanisław Szymecki, biskupi Piotr Skucha i Jan Zając, około 20 kapłanów oraz licznie zgromadzeni członkowie zakonu Bożogrobców. Popołudniowa sesja naukowa zorganizowana w auli Urzędu Miasta miała na celu przybliżenie uczestnikom historycznych i współczesnych relacji Polaków z Ojczyzną Jezusa. W mojej konferencji przedstawiłem ślady polskiej obecności i pobożności na całym terytorium Ziemi Świętej. O śladach w Jerozolimie opowiadał o. dr hab. Celestyn Paczkowski, franciszkanin. Dużym zainteresowaniem cieszyła się konferencja patriarchy Twala, który mówił o aktualnych problemach chrześcijan w Ziemi Świętej. Przedstawiając terytorium swojej juryzdykcji patriacha powiedział: „Diecezja Patriarchatu Łacińskiego jest maleńka, jeśli weźmiemy pod uwagę liczbę wiernych, ale jednocześnie ogromna, gdy ją oceniamy z punktu widzenia zasięgu terytorialnego. Diecezja liczy około 140 tys. wiernych obrządku łacińskiego, zamieszkujących rozległy teren obejmujący Jordanię, Palestynę, Izrael oraz Cypr”.

W konferencji patriarcha zwrócił uwagę na liczne trudności z jakimi boryka się chrześcijańska wspólnota na terytorium Autonomii Palestyńskiej, ale wskazał również na aspekty pozytywne. Znakami nadziei, które są zauważalne, jest wzrost liczby powołań kapłańskich i zakonnych oraz ilość przybywających do Ziemi Świętej pielgrzymów. „Jerozolima jest Kościołem Matką dla wszystkich chrześcijan, w pełnym tego słowa znaczeniu – mówił abp Twal. Jest Kościołem pielgrzymich tłumów, które w ostatnich latach przemierzają Ziemię Pana. Wszyscy oni są dla nas znakiem nadziei. Jerozolima jest Kościołem licznych pątników z Polski”. Na zakończenie dodał: „Dziękuję wam, że tak licznie odwiedzacie Ziemię Świętą, że nas wspieracie waszą obecnością i modlitwami”.

Społeczeństwo Miechowa i przybyli goście na pewno długo będą wspominać malowniczą procesję do bazyliki Bożego Grobu poprzedzającą uroczystą niedzielą Mszę Świętą. Otwierała ją grupa rycerzy na koniach z jerozolimskim krzyżem na kaftanach. Za nimi kroczyli ubrani w tradycyjne stroje zakonne damy i kawalerowie oraz koncelebransi z biskupami. Procesji towarzyszyła muzyka orkiestry szkockiej ubrana w charakterystyczne kostiumy dodając splendoru i folkloru miechowskim uroczystościom. Eucharystii przewodniczył abp Fouad Twal, patriarcha Jerozolimy. Koncelebrowali między innymi ordynariusz Kielc, bp Kazimierz Ryczan oraz kard. Józef Glemp, przeor polskiego zwierzchnictwa zakonu Rycerskiego Bożobrobców, który wygłosił okolicznościową homilię. Na zakończenie eucharystii komandor Karol Szlenkier, zwierzchnik Bożogrobców w Polsce, wręczył przyznane przez zakon odznaczenia i tytuły. Rangę komandora otrzymał m.in. ks. prał. Jerzy Gredka, proboszcz i kustosz miechowskiego sanktuarium Bożego Grobu, a patriarcha Jerozolimy i ordynariusz Kielc zostali odznaczeni orderem złotej Glorii polskiego zwierzchnictwa zakonu Rycerskiego Bożego Grobu. Gromkimi brawami została przyjęta informacja o ustanowieniu Miechowa siedzibą polskiego zwierzchnictwa zakonu Rycerskiego Grobu Bożego. Po Mszy św. wszyscy uczestnicy wspólnie modlili się o pokój w Ziemi Świętej.

Organizatorami I Miechowskich Dni Jerozolimy było polskie zwierzchnictwo zakonu Rycerskiego Bożego Grobu, władze samorządowe Miechowa, na czele z burmistrzem miasta Krzysztofem Świerczkiem oraz Franciszkańska Fundacja Komisariat Ziemi Świętej w Krakowie. Dzięki zaangażowaniu o. Paschalisa Kwoczały, komisarza Ziemi Świętej w Polsce i jego współpracowników, w szkołach powiatu miechowskiego został przeprowadzony konkurs wiedzy o związkach Miechowa z Jerozolimą, którego główną nagrodą była ośmiodniowa pielgrzymka z franciszkanami do Ziemi Świętej.

Do Betlejem wróciłem w liturgiczne wspomnienie aniołów Stróżów, którym polecam kolejny etap mojej posługi w Ziemi Świętej. Po kapitule kustodialnej, którą celebrowaliśmy w miesiącu lipcu, nowy zarząd Kustodii skierował mnie do głównego klasztoru Najświętszego Zbawiciela w Jerozolimie i mianował dyrektorem Chrześcijańskiego Centrum Infromacyjnego. W osobnym felietonie opowiem o roli i zadaniach prowadzonego w murach Starego Miasta franciszkańskiego Centrum koordynującego celebracje Mszy Świętych przez pielgrzymów w sanktuariach oraz zajmującego się zbieraniem i udostępnianiem informacji dotyczących wspólnot chrześcijańskich obecnych w Ziemi Świętej.

W specyficzną atmosferę Jerozolimy i naszej franciszkańskiej posługi wprowadziły mnie dwie ważne celebracje. Najpierw w dniu 4 października, uroczystość św. Franciszka z Asyżu, pod przewodnictwem ojców dominikanów z Francuskiej Szkoły Biblijnej i Archeologii, a dzień później oficjalne rozpoczęcie roku akademickiego. Wotywnej Eucharystii do Ducha Świętego z udziałem profesorów i studentów Franciszkańskiej Szkoły Biblijnej i seminarium filozoficzno-teologicznego oraz salezjańskiego instytutu teologicznego przewodniczył patriarcha Fouad Twal. Na zakończenie homilii patriarcha przypomniał wszystkim uczestnikom inauguracyjnej celebracji nowego roku akademickiego, że nie może być separacji pomiędzy tym w co wierzymy a sposobem w jaki żyjemy.

Na zakończenie pragnę przypomnieć, iż niedzielną koncelebrą z Ojcem Świętym w Rzymie rozpoczął się Synod Biskupów dla Bliskiego Wschodu. Na zaproszenie papieża Benedykta XVI 185 delegatów z siedmiu Kościołów katolickich obrządku wschodniego oraz przedstawiciele Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy będą obradować od 10 do 24 października. W naszej różańcowej modlitwie prośmy również o światło Ducha Świętego dla uczestników synodu oraz o obfite owoce obrad dla Ziemi Świętej i całego rejonu Bliskiego Wschodu.

 

o. dr Jerzy Kraj

drukuj