„Z Ojczyzny Jezusa „


Pobierz Pobierz

Pokój i Dobro!
„Oto nadszedł oczekiwany dzień; przyszedł szybko, ponieważ tak podobało się Bogu: Jan Paweł II jest błogosławiony”.

Radość papieża Benedykta XVI i milionów wiernych uczestniczących w uroczystościach beatyfikacyjnych na placu św. Piotra w Rzymie oraz przed telewizorami była również udziałem tysięcy chrześcijan w Ziemi Świętej. Dziękczynne Msze św. w dniu beatyfikacji zgromadziły w kościołach przedstawicieli lokalnego Kościoła oraz pielgrzymów z całego świata.

Powróćmy do tych historycznych wydarzeń. Beatyfikacja papieża Karola Wojtyły nie może być bowiem zakatalogowana do kategorii „wiadomości z pierwszych stron”, czyli pojawiających się jako sensacyjne wydarzenia i zapominanych w bardzo krótkim czasie. Niedziela Miłosierdzia, 1 maja 2011 roku powinna pozostać w pamięci jako kontynuacja wielkiego dzieła ewangelizacji prowadzonej przez bł. Jana Pawła II. Podczas Mszy św. beatyfikacyjnej Benedykt XVI przypomniał w homilii historyczne wezwanie nowo wybranego Papieża skierowane do wszystkich ludzi dobrej woli w trakcie swojej pierwszej uroczystej Mszy świętej na placu św. Piotra: „”Nie lękajcie się! Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!””. Następnie dodał: „Jan Paweł II prowadził Lud Boży do przekroczenia progu trzeciego tysiąclecia, który ze względu na Chrystusa mógł nazwać „progiem nadziei”.

Tej ewangelicznej, Chrystusowej nadziei potrzebowaliśmy w szczególny sposób my Polacy do uwolnienia się z pęt komunistycznego systemu oraz przeżycia duchowej odnowy. Na słowa wsparcia, zrozumienia i otuchy czekały miliony ludzi na całym świecie. Wśród nich również chrześcijanie w Ziemi Świętej nieprzerwanie doświadczani wojnami i okupacją, a co za tym idzie wszelkiego rodzaju trudnościami i niedostatkiem. Nie zostało zapomniane papieżowi z Polski jego zaangażowanie dla sprawy pokoju na Bliskim Wschodzie, które doskonale oddają jego słowa: „Nikomu nie wolno ulegać pokusie zniechęcenia, a tym bardziej nienawiści czy zemsty. Ziemia Święta – wołał – potrzebuje pojednania: przebaczenia, a nie odwetu, pomostów, a nie murów”.

W minioną niedzielę na dziękczynną Mszę świętą do Centrum Fundacji Jana Pawła II w Betlejem przybyło wielu palestyńskich chrześcijan. Uroczystej eucharystii przewodniczył abp Antonio Franco, delegat apostolski w Jerozolimie, który w homilii przypomniał historyczną pielgrzymkę Jana Pawła II, papieża dialogu i pojednania. Po Mszy św. został poświęcony pierwszy pomnik bł. Jana Pawła II na Bliskim Wchodzie. Ponad trzymetrowa kamienna figura przedstawia Ojca Świętego z podniesionymi w górę rękami symbolizującymi pozdrowienie pokoju i gest błogosławieństwa dla tej ziemi. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Niezależnego Rządu Autonomii Palestyńskiej oraz uczestnicy piątej narodowej pielgrzymki Stowarzyszenia Chrześcijańskich Robotników Włoskich, którzy ufundowali pomnik oraz sponsorują działające od roku Centrum Formacji Zawodowej dla palestyńskiej młodzieży. W przemówieniu Andrea Olivero, przewodniczący Stowarzyszenia, polecił opiece św. Józefa działalność Fundacji, której celem jest nie tylko poprawa sytuacji ekonomicznej wśród palestyńskiej ludności, lecz również promowanie dialogu pomiędzy narodami na wzór Jana Pawła II Wielkiego.

Specjalną okazją do podziękowania Panu Bogu za beatyfikację naszego Rodaka była trzeciomajowa uroczystość. Tradycyjnie w Jerozolimie, w bazylice Zmartwychwstania o godz. 7.30 została odprawiona przy Grobie Pańskim Msza św. w intencji Ojczyzny. Wzięli w niej udział przede wszystkim Polacy przebywający z różnych względów w Jerozolimie: kapłani, siostry zakonne oraz wolontariusze. Do wspólnej modlitwy dołączyli przedstawiciele Polskiego Korpusu Dyplomatycznego z ambasady w Tel Awiwie oraz reprezentant naszego rządu przy Autonomii Palestyńskiej w Ramallah. Nie zabrakło również polskich pielgrzymów, którzy z radością uczestniczyli w polskiej Mszy świętej przy Grobie Chrystusa. Znakiem łączącym wątek uroczystości Maryjnej z dziękczynieniem za beatyfikację, był ustawiony przed kaplicą Bożego Grobu na tle biało czerwonej flagi obraz przedstawiający bł. Jana Pawła II na tle ikony Jasnogórskiej Królowej Polski.

W homilii o. Antonii Szlachta, wieloletni misjonarz w Kustodii Ziemi Świętej posługujący aktualnie w naszym klasztorze w Rzymie, podkreślił, że tegoroczne święto Trzeciego Maja jest szczególnym dziękczynieniem „Bogu i Królowej Polski za Jej syna, Jana Pawła II, którego Stolica Apostolska ogłosiła błogosławionym”. Stojąc przy pustym grobie Zmartwychwstałego, sercu całego chrześcijańskiego świata, zachęcał do wsłuchania się w ciągle aktualne słowa papieża Wojtyły, który podczas pierwszej pielgrzymki do ojczyzny wołał na placu Zwycięstwa w Warszawie: „Człowieka nie można do końca zrozumieć bez Chrystusa. A raczej: człowiek nie może siebie sam do końca zrozumieć bez Chrystusa”.

Na zakończenie homilii o. Antoni zaprosił uczestników jerozolimskiej uroczystości do wspólnej modlitwy słowami błogosławionego papieżem z Polski: „Ojczyzno moja, ziemio umiłowana, bądź błogosławiona”. W stóp Kalwarii i przy grobie Zmartwychwstałego przez wstawiennictwo Maryi, Matki Chrystusa i Królowej Polski prosiliśmy o dar mądrości dla rządzących oraz o potrzebne łaski dla Polaków w kraju i za granicą, w imieniu których w tym jedynym miejscu wyśpiewaliśmy ufne wołanie: „Ojczyznę wolną pobłogosław Panie”.

 

o. dr Jerzy Kraj

drukuj