Słowo powitania o. Janusza Soka CSsR

Słowo powitania o. Janusza Soka CSsR, prowincjała Warszawskiej Prowincji Redemptorystów.  

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus i Maryja zawsze Dziewica!

W imieniu ordynariusza diecezji toruńskiej księdza biskupa Andrzeja Suskiego i własnym witam i pozdrawiam Jego Eminencję księdza kardynała Zenona Grocholewskiego, specjalnego wysłannika Ojca św. Franciszka, na dzisiejszej uroczystości.

W obecności i posłudze Waszej Eminencji czujemy bliskość i jedność z Ojcem św. Dziękujemy również za skierowane do nas słowo Papieża i prosimy zapewnić umiłowanego Ojca św. Franciszka, że pamiętamy o nim w naszych codziennych modlitwach; że będziemy pamiętać w tym kościele codziennie.

Legatowi papieskiemu księdzu kardynałowi towarzyszą dwaj kapłani tworzący Missione Pontificia – ksiądz prałat Sławomir Oder, postulator procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Jana Pawła II, i ojciec Zdzisław Klafka, rektor Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej. Witamy was serdecznie.

Bardzo serdecznie witam księdza kardynała Stanisława Dziwisza, metropolitę krakowskiego i wieloletniego sekretarza Ojca św. Jana Pawła II. Księże kardynale, dziękujemy ci za obecność na poświęceniu świątyni zbudowanej jako wotum dziękczynne za Papieża Polaka – za jego życie; posługę pasterską; nauczanie, które ciągle nas inspiruje i prowadzi ku głębszemu zawierzeniu Bogu.

Pozdrawiamy i witamy serdecznie księdza arcybiskupa Celestino Migliore, nuncjusza apostolskiego w Polsce, i jednocześnie zapewniamy Ekscelencję o naszej duchowej łączności ze Stolicą Apostolską oraz prosimy o przekazanie Ojcu św. Franciszkowi wyrazów jedności i solidarności w podejmowaniu wyzwań ewangelizacji.

Wielką radością dla nas wszystkich jest obecność księdza arcybiskupa Józefa Kowalczyka, Prymasa Polski seniora, i księdza arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego ze Lwowa. Witamy was serdecznie. Księdza arcybiskupi przez wiele lat posługiwali Ojcu św. Janowi Pawłowi II i jego następcom. Dziękujemy za tę posługę.

Serdecznie witam metropolitę księdza arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia i w osobie księdza arcybiskupa metropolity pozdrawiam wszystkich księży arcybiskupów i biskupów przybyłych na dzisiejszą uroczystość z Polski i z zagranicy i tych, którzy łączą się razem z nami duchowo przez transmisję w Radiu Maryja i Telewizji Trwam. Obecność księży biskupów i duchowa łączność to dla nas redemptorystów i współpracowników Radia Maryja wielka radość i wsparcie w misji ewangelizacyjnej.

Pozdrawiam ojca Jacka Dębka, redemptorystę radnego generalnego, który jest specjalnym wysłannikiem ojca generała Zgromadzenia Redemptorystów na dzisiejszą uroczystość. Ojcze Jacku, twoja obecność i słowa ojca generała, które przywozisz, upewniają nas, że dzieła związane z Radiem Maryja wyrastają z wierności charyzmatowi redemptorystów.

Witam i pozdrawiam wszystkich kapłanów i osoby konsekrowane. Dziękuje wam za braterską i siostrzaną bliskość. Tak wiele nas łączy – to doświadczenie powołania, konsekracji, a nade wszystko doświadczenie codziennej obecności Boga przy nas. Bóg wam zapłać za tę solidarność .

Pozdrawiam przedstawicieli władz państwowych – panią premier Beatę Szydło, jak również przedstawicieli Kancelarii Prezydenta RP – bardzo dziękujemy za list; również przedstawicieli Sejmu i Senatu. Bóg wam zapłać za obecność.

Witam przedstawicieli władz lokalnych w osobie prezydenta miasta Torunia pana Michała Zaleskiego.

Wreszcie serdecznie witam i pozdrawiam pracowników Radia Maryja i Telewizji Trwam, „Naszego Dziennika” oraz Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej.

Nie możemy nie zauważyć i nie powitać niezwykłego człowieka. Z jednej strony artysta, z drugiej architekt – jest z nami, i jakże mogłoby być inaczej, pan Andrzej Ryczek. Panie Andrzeju, witamy cię bardzo serdecznie.

Pozdrawiam nie mniej nietuzinkowego człowieka – ojca dyrektora Tadeusza Rydzyka. Ojcze Tadeuszu, cieszymy się z kolejnego dzieła, które wymarzyłeś, zainicjowałeś i doprowadziłeś do końca, a z tego, co wiem, marzeń masz ciągle wiele.

Witam i pozdrawiam – choć nie widzę, ale zaraz się nam ukaże – kustosza tej świątyni ojca Andrzeja Laskosza. Dziękuję ci za dyspozycyjność i bardzo cię proszę, byś miał dla ludzi i czas i serce.

Wreszcie pozdrawiam i witam wszystkich was, drodzy i kochani pielgrzymi, słuchacze, bracia i siostry, bo przecież jesteśmy rodziną – Rodziną Radia Maryja. Można powiedzieć nawet, że jesteście tutaj u siebie, więc tym bardziej serdecznie was pozdrawiam i dziękuję. To wy wymodliliście, wyczekaliście i wsparliście powstanie tej świątyni. Dzisiaj macie prawo być, tak jak was widzimy, jakże pięknie kolorowi, radośni, odświętni i dumni. Bóg wam zapłać.

drukuj