Życie konsekrowane to spotkanie z Chrystusem

Spójrzmy na życie konsekrowane jak na spotkanie z Chrystusem zachęcał Ojciec św. Franciszek w Święto Ofiarowania Pańskiego. W niedzielę  obchodzony jest także Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, który wprowadził Papież Jan Paweł II w 1997 roku.

Papież Franciszek przewodniczył Mszy św. w Bazylice św. Piotra. Wzięli w niej udział przede wszystkim kapłani należący do różnych zgromadzeń zakonnych. Ojciec św. w homilii nazwał  Święto Ofiarowania Pańskiego – „świętem spotkania”. Zwrócił się z apelem do osób konsekrowanych o swoistego rodzaju sojusz pokoleń. W tym kontekście przypomniał spotkanie w świątyni Jezusa i jego rodziców oraz Anny i Symeona (proroków).

Ojciec św. mówił, że doszło do spotkania Świętej Rodziny z dwojgiem przedstawicieli świętego Ludu Bożego. Papież zwrócił się do ludzi starszych o przekazywanie swej mądrości młodym.

– Dobrze, aby starsi przekazywali młodym mądrość, a młodzi przejmowali to dziedzictwo doświadczenia i mądrości, niosąc je w przyszłość, dla dobra poszczególnych rodzin zakonnych i całego Kościoła. Łaska tajemnicy spotkania niech nas oświeca i pociesza na naszej drodze – powiedział Papież.

W południe na Placu Św. Piotra w Watykanie Ojciec św. spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański. W rozważaniach przed modlitwą Papież podkreślał, że zakonnicy i zakonnice są świadectwem i że Bóg jest dobry i miłosierny.

Mówił, że konieczne jest pełne wdzięczności docenienie doświadczenia życia konsekrowanego oraz pogłębienie swojej wiedzy o różnych charyzmatach i duchowościach.      Papież Franciszek przypomniał też, że rok 2015 w Kościele będzie poświęcony w sposób szczególny życiu konsekrowanemu.

– Trzeba się modlić, aby wielu młodych ludzi powiedziało „tak” Panu, który wzywa ich, aby się Jemu poświęcili całkowicie, oddając się bezinteresownej służbie dla innych, aby poświęcić życie na służbę Bogu i braciom. Z tych wszystkich racji, jak to już zostało oznajmione, rok 2015 będzie poświęcony w sposób szczególny życiu konsekrowanemu. Zawierzamy tę inicjatywę już teraz wstawiennictwu Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa, którzy jako rodzice Jezusa byli pierwszymi przez Niego konsekrowanymi i pierwszymi, którzy Jemu poświęcili swoje życie – powiedział Ojciec św.

Na zakończenie spotkania z wiernymi Papież nawiązał do obchodzonego we Włoszech Dnia Życia, którego tematem było „Rodzenie przyszłości”. Ojciec Św. zwrócił się do stowarzyszeń, ruchów i ośrodków kultury zaangażowanych w obronę i promocję życia.

„Niech każdy na swój sposób i w swoim środowisku czuje się powołany do miłowania i służenia życiu, aby je przyjąć, szanować i promować, zwłaszcza gdy jest słabe i domagające się uwagi oraz opieki, od matczynego łona do jego końca na tej ziemi” – powiedział Papież.

          

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl