Włoscy biskupi ostrzegają przed gender

Na poważne zagrożenia dla dzieci i rodzin, jakie wypływają z lansowanej przez system edukacji i instytucje publiczne ideologii gender, zwrócili uwagę biskupi regionu Triveneto, obejmującego północno-wschodnią część Włoch.

Ogłoszona 30 stycznia nota duszpasterska, w której biskupi wyrazili swego rodzaju przestrogę przed ideologią gender, ma obecnie szczególne znaczenie. Włoski parlament rozważa bowiem projekt ustawy o homofobii, który ma zabraniać krytykowania tzw. małżeństw homoseksualnych, adopcji dzieci przez związki osób tej samej płci, jak też wypowiadania opinii niezgodnych z ideologią gender.

Biskupi z Triveneto wskazują na znaczenie edukacji, która w trudnej sytuacji społecznej, spowodowanej kryzysem, narastaniem bezrobocia i coraz większymi trudnościami materialnymi wielu młodych rodzin, ma kluczowe znaczenie. W liście odnoszą się do debaty o stereotypie płci i możliwym włączeniu ideologii gender do programów oświatowych i formacyjnych szkół, jak też do planów kształcenia nauczycieli. Biskupi skrytykowali wytyczne dotyczące edukacji seksualnej małych dzieci oraz próby usuwania i zastępowania pojęć „ojciec” i „matka”. Pasterze włoscy z dezaprobatą odnieśli się również do wszelkich działań wypaczających wartości i pojęcia rodziny opartej na małżeństwie kobiety i mężczyzny.

Biskupi z północno-wschodnich Włoch powołują się również na zapisy włoskiej konstytucji i Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, które określają, że różnica płci jest konstrukcją nośną każdej istoty ludzkiej i jasnym wyrazem jej natury relacyjnej. „Potwierdzamy odrzucenie ideologii gender negującej obiektywną podstawę zróżnicowania i komplementarności płci, stającej się również źródłem nieporozumień w kategoriach prawnych” – głosi dokument.

Zwracając uwagę na znaczenie godności osoby, pasterze kierują do wiernych zachętę do obrony rodziny opartej na sakramentalnym związku mężczyzny i kobiety. Podkreślają konieczność obrony decydującej roli rodziców w wychowaniu swoich dzieci. „Odrzucamy wszelkie próby ideologiczne dążące do ujednolicenia wszystkiego i wszystkich w jakiejś dewiacyjnej i upokarzającej ’myśli dominującej’, coraz częściej upowszechnianej przez działania instytucji publicznych” – stwierdzili biskupi z Triveneto.

 

Nasz Dziennik

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl