Zmarł ks. bp Kazimierz Ryczan

fot. Marek Borawski/ Nasz Dziennik

W nocy z wtorku na środę zmarł ksiądz biskup senior Kazimierz Ryczan. Miał 78 lat. Zmarł po ciężkiej chorobie w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach.

Ks. bp Kazimierz Ryczan od kilku tygodni przebywał w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach. W poniedziałek, w 24-rocznicę jego sakry biskupiej, w kieleckiej katedrze modlono się podczas mszy świętej w jego intencji.

Ks. bp Kazimierz Ryczan urodził się 10 lutego 1939 r. w Żurawicy koło Przemyśla, w rodzinie Stanisława i Joanny. Uczęszczał do szkoły podstawowej w Żurawicy, a potem do II Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu.

W 1956 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. Święcenia prezbiteratu przyjął 16 czerwca 1963 r. w Przemyślu z rąk ks. bp. Franciszka Bardy. Po święceniach posługiwał kolejno w parafii Szebnie, a potem w Rzeszowie. Następnie został skierowany na studia specjalistyczne na KUL. Po ich ukończeniu pracował jako duszpasterz akademicki w Rzeszowie, a w 1976 r. został pracownikiem naukowym KUL. W 1992 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego i został powołany na Kierownika Katedry Socjologii Religii w Instytucie Teologii Pastoralnej KUL.

Dnia 17 lipca 1993 r. Ojciec Święty Jan Paweł II mianował go biskupem ordynariuszem Diecezji Kieleckiej. Sakrę biskupią otrzymał z rąk ks. kard. Franciszka Macharskiego oraz ks. abp. Edwarda Nowaka i ks. bp. Mieczysława Jaworskiego. Ingres do Bazyliki Katedralnej w Kielcach miał miejsce 11 września 1993 r.

Ks. bp Kazimierz Ryczan był honorowym obywatelem gminy Żurawica, z której pochodził. Został uhonorowany także medalem „Zasłużony dla NSZZ Solidarność”. Zjazd związku przyznał go ks. bp. Ryczanowi m.in. za to, że jako wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego był jednym z założycieli „Solidarności” na tej uczelni i w latach 1980-1981 piastował funkcję sekretarza oraz I zastępcy przewodniczącego związkowej komisji uczelnianej.

W 2009 r. hierarcha został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Złotym Medalem za Długoletnią Służbę.

Po katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem ks. bp Ryczan mówił: „Musimy od nowa walczyć o dusze narodu” i modlić się o „prezydenta, który będzie mu służył”.

„Mieliśmy nadzieję, że walka toczyć się będzie o Polskę bogatą, dostatnią, wiarygodną i praworządną; tymczasem od nowa musimy walczyć o duszę narodu, którą zatruwają polskojęzyczne środki masowego przekazu” – komentował sytuację w kraju po 10 kwietnia 2010 r.

W czerwcu 2013 r., w związku z jubileuszem 50-lecia kapłaństwa i 20-lecia sakry biskupiej, ks. bp Ryczan otrzymał tytuł honorowego obywatela Kielc. Dziękując za wyróżnienie duchowny powiedział, że kiedy został ustanowiony przez Jana Pawła II biskupem diecezji kieleckiej, zapragnął „zjednoczyć wszystkich, wierzących i niewierzących pod sztandarem krzyża, by w jedności braci Polaków, budować piękny, ojczyźniany dom”.

W lutym 2014 r. ks. bp Ryczan złożył rezygnację z zajmowanej funkcji ze względu na osiągnięcie wieku emerytalnego (ukończył 75 lat).

https://twitter.com/EpiskopatNews/status/907878632043024384

***

Uroczystości pogrzebowe zmarłego księdza biskupa seniora Kazimierza Ryczana rozpoczną się w najbliższy poniedziałek, 18 września – poinformował ks. dr Mirosław Cisowski, rzecznik Kurii Diecezjalnej w Kielcach. Mszy św. będzie przewodniczył ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz.

Trumna z ciałem księdza biskupa zostanie przywieziona do Domu Biskupiego w poniedziałek, 18 września o godz. 16.00. Przed godz. 17.00 wyprowadzona zostanie do Bazyliki Katedralnej w Kielcach, tam odprawiona zostanie Msza św., której przewodniczył będzie były metropolita krakowski ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz.

Po Mszy św. rozpocznie się modlitewne czuwanie, które potrwa do godz. 21.00.

Uroczystości pogrzebowe we wtorek, 19 września rozpoczną się o godz. 13.00 przewiezieniem trumny do kościoła św. Trójcy przy Wyższym Seminarium Duchownym. Odprawiona tam będzie modlitwa różańcowa w intencji zmarłego księdza biskupa.

O godz. 14.00 nastąpi wyprowadzenie do Bazyliki Katedralnej, gdzie o 15.00 odbędzie się Msza św. pogrzebowa, której przewodniczył będzie metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski. Po Mszy trumna złożona zostanie w podziemiach Bazyliki Katedralnej w Kielcach, w krypcie Biskupów Kieleckich pod prezbiterium.

 

Diecezja.kielce.pl/RIRM/PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl