Z Radiem Maryja do ziemi Chrystusa

Z o. Paschalisem Kwoczałą OFM, komisarzem Ziemi Świętej w Polsce, rozmawia Katarzyna Cegielska

Jakie znaczenie mają pielgrzymki chrześcijan do Ziemi Świętej?

– Ziemia Święta została wybrana przez samego Boga jako miejsce przyjścia na ziemię Syna Bożego w ludzkim ciele dla dokonania dzieła odkupienia. Praktycznie od samego początku chrześcijaństwa przyciągała uwagę naśladowców Chrystusa. Wiadomą rzeczą jest, że w pierwszych wiekach, kiedy Kościół był prześladowany, chrześcijanie nie mogli nawiedzać tej ziemi, oficjalnie przyznawać się do wiary czy też sprawować kultu w tych miejscach. Ale gdy na początku IV wieku stało się to możliwe – chrześcijanie z całego świata zaczęli pielgrzymować do Ziemi Świętej. Przybywają, by „dotykać” tajemnicy Bożego Wcielenia, przemiany na górze Tabor czy cudownych interwencji Pana Jezusa. Jednym słowem, by dotknąć miejsc bezpośrednio związanych z życiem Zbawiciela. Pielgrzymka do Ziemi Świętej nie jest nakazem, który wypływa z naszej religii, ale raczej potrzebą serca, ażeby udać się do źródeł naszej wiary.

Jeśli pielgrzymować do Ziemi Świętej, to najlepiej z franciszkanami?

– Z inicjatywy czy – jak to pięknie powiedział Papież Paweł VI – „dzięki zrządzeniu Bożej Opatrzności” stało się, że w XIII wieku sam św. Franciszek wysłał pierwszych braci do Ziemi Świętej. Jesteśmy tam więc od ośmiu wieków. Strzeżemy miejsc świętych, organizujemy pielgrzymki, przyjmujemy i gościmy pielgrzymów. Mając tak wielkie doświadczenie i będąc niejako u siebie, zapraszamy do nawiedzenia ziemi Pana Jezusa, Jego Matki i Apostołów w Ich imieniu i swoim. Na miejscu dokładamy wszelkich starań, by pielgrzymi mogli dotknąć tych tajemnic, ubogacić siebie i przede wszystkim ugruntować swoją wiarę.

Rodzina Radia Maryja planuje swoją pielgrzymkę do Ziemi Świętej w terminie od 2 do 9 marca 2013 roku. Jakie miejsca odwiedzą pielgrzymi?

– Rodzina Radia Maryja została zaproszona do Ziemi Świętej przez ojca Tadeusza Rydzyka, dyrektora rozgłośni. Ojciec powierzył nam, czyli franciszkańskiemu Komisariatowi Ziemi Świętej w Krakowie, zorganizowanie i przeprowadzenie tej pielgrzymki. Cieszymy się z tego faktu, gdyż wielokrotnie udawaliśmy się z Radiem Maryja do Ziemi Świętej, chociażby przy okazji narodowych pielgrzymek. Pątniczy szlak rozpoczynamy od Nazaretu, czyli będziemy w gościnie u Świętej Rodziny. Następnie w programie jest Jezioro Galilejskie, góra Tabor, Kana Galilejska, góra Karmel. Później przyjedziemy do Judei i tam nawiedzimy przede wszystkim Betlejem, miejsce Bożego narodzenia, Pole Pasterzy, Grotę Mleczną. Odwiedzimy sanktuaria w Ain Karem związane z nawiedzeniem św. Elżbiety i narodzeniem św. Jana Chrzciciela. Ponadto dwa pełne dni poświęcimy na Jerozolimę – święte miasto dla muzułmanów, żydów, ale przede wszystkim dla nas, chrześcijan. Udamy się do wielu miejsc, które są bezpośrednio związane z życiem Pana Jezusa, a więc górę Syjon, a tam Wieczernik oraz miejsce zaśnięcia Matki Bożej. Ważnym punktem pątniczym będzie Góra Oliwna i bazylika Agonii, jak też miejsce wniebowstąpienia, gdzie Pan nauczył apostołów modlitwy „Ojcze nasz” i gdzie zapłakał nad Jerozolimą. Według mnie, najważniejszy moment pielgrzymki to przejście Drogą Krzyżową, tzw. Via Dolorosa, czyli od pretorium Piłata na Kalwarię, zatrzymywanie się na wąskich ulicach Jerozolimy przy poszczególnych stacjach i rozważanie kolejnych momentów z Drogi Krzyżowej Pana Jezusa. Kulminacyjnym punktem, który zawsze dla pielgrzymów jest prawdziwą eksplozją radości, jest moment nawiedzenia Bożego Grobu, pustego grobu, gdzie zmartwychwstał Pan Jezus.

A jakie są koszty pielgrzymki?

– Koszt to mniej więcej 4 tysiące złotych. Ostateczna cena będzie zależna od samolotów. Chcemy wylecieć z kilku miast. Dopiero gdy otrzymamy potwierdzenie z linii lotniczych, podamy dokładne informacje. Całkowity koszt obejmuje: przelot, pełne wyżywienie – trzy posiłki dziennie, zakwaterowanie w pokojach dwuosobowych z łazienkami, autokar, wszystkie bilety wstępu oraz napiwki, które według miejscowego prawa trzeba pozostawić w hotelach, autokarach, restauracjach itd. Czyli na miejscu obejdziemy się bez dodatkowych pieniędzy. Nie dzielimy pielgrzymów na grupy (jak to często bywa u innych organizatorów) – każdy, kto z nami jedzie, wszędzie wchodzi i nawiedza wszystkie miejsca.

Gdzie chętni mogą zgłaszać swój udział w pielgrzymce?

– Mogą to robić bezpośrednio w naszym biurze Komisariatu Ziemi Świętej przy ul. Reformackiej 4, w klasztorze św. Kazimierza w Krakowie. Biuro jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-16.45. Można zgłaszać się także telefonicznie pod numerami (12) 421 68 06 lub 666 398 214 oraz elektronicznie: biuro@terrasancta.pl. Wkrótce na naszej stronie www.terrasancta.pl pojawi się specjalna zakładka poświęcona pielgrzymce Rodziny Radia Maryja, gdzie będzie można uzyskać niezbędne informacje.
Dziękuję za rozmowę.

drukuj