Wielki Czwartek w Ziemi Świętej

Obchody Wielkiego Czwartku w Jerozolimie koncentrują się w historycznych miejscach ściśle związanych z ostatnimi chwilami życia Jezusa Chrystusa. Od rana wierni uczestniczą w celebracji liturgicznej w Bazylice Grobu Bożego oraz modlą się w Wieczerniku i Ogrodzie Getsemani.

Poranna Liturgia w Bazylice Grobu Pańskiego rozpoczęła obchody Triduum Paschalnego w Jerozolimie. Mszy Świętej przewodniczył łaciński Patriarcha Fouad Twal, którego uroczyście wprowadzono do bazyliki.

Liturgia  stanowiła połączenie Mszy Świętej z poświęceniem Krzyżma i Wieczerzy Pańskiej z symbolicznym obmyciem nóg. Po niej miała miejsce procesja eucharystyczna wokół kaplicy Grobu Chrystusa, a po jej zakończeniu monstrancja z Najświętszym Sakramentem została wystawiona do całodobowej adoracji wewnątrz kaplicy.

W godzinach popołudniowych Zgromadzenie Braci Franciszkanów przygotowało tradycyjną pielgrzymkę do Wieczernika, położonego na Górze Syjon. Wieczorem, od godziny 21:00 rozpocznie się czuwanie w Ogrodzie Getsemani, w którym będą uczestniczyć pielgrzymi oraz miejscowi Chrześcijanie.

Na zakończenie odbędzie się procesja ze świecami, która zaprowadzi wiernych do kościoła świętego Piotra „in gallicantu”, tradycyjnie znanego, jako miejsce, gdzie Chrystus spędził noc poprzedzającą Jego pojmanie.

 

Patryk Niedźwiecki i Paweł Górny, studenci WSKSiM


Galeria:

drukuj