Z Helu wyruszyła najdłuższa pielgrzymka na Jasną Górę

Pielgrzymi mają do pokonania trasę 638 km. Pielgrzymim szlakiem z Helu do Częstochowy wyruszyło ponad dwustu wiernych. Jest to XX Kaszubska Pielgrzymka na Jasną Górę, jedna z  najdłuższych pielgrzymek w Polsce.

 

Pątnicy wyruszyli w trasę wczoraj rano o godz. 6. w drodze na Jasną Górę będą szli m.in. przez Świecie, Toruń, Licheń, Koło i Sieradz. Pielgrzymka  potrwa  19 dni. Wierni  na Jasna Górę dotrą 12 sierpnia.

Z Helu po raz pierwszy kaszubska pielgrzymka wyruszyła w ubiegłym roku. Wcześniej wierni z Kaszub rozpoczynali marsz do Częstochowy ze Swarzewa pod Władysławowem.  Z regionu archidiecezji gdańskiej do Częstochowy wyjdą w najbliższych dniach jeszcze dwie pielgrzymki.

Pierwsza Pielgrzymka Kaszubska została zorganizowana w 1982 roku, w którym przypadał jubileusz 600- lecia obecności ikony Matki Bożej na Jasnej Górze. Wyruszyła z hasłem „600 km za 600 – lecie”. Początkowo trasa wiodła od Królowej Polskiego Morza w Swarzewie.  W związku z Rokiem Jubileuszu dwóch tysięcy lat od narodzenia Chrystusa, kaszubska rodzina pielgrzymkowa postanowiła wyruszyć ku Jasnej Górze z Helu. W ten sposób Pielgrzymka Kaszubska stała się także najdłuższą pielgrzymką pieszą w Polsce. Aby skoordynować dzień wejścia na Jasną Górę wspólnie z Pielgrzymką Gdańską i Gdyńską, Kaszubi startują z Helu dzień wcześniej, czyli 25 lipca.
W tym roku pielgrzymka zakończy się na Słowacji. Pomysł zakończenia pielgrzymki właśnie tam  narodził się pięć lat temu, podczas jubileuszowej wyprawy zakończonej mszą św. na Giewoncie. Kustosz sanktuarium na Krzeptówkach przypomniał wówczas o dawnej tradycji pielgrzymowania z Zakopanego do Levocy. Dlatego na 30. jubileusz trasa została wydłużona nie tylko z Jasnej Góry do Zakopanego jak pięć lat wcześniej, ale jeszcze bardziej, o trasę na Słowację. Levoca to szczególne miejsce także z innego względu: w 1995 roku odwiedził je Papież Jan Paweł II.

drukuj