(fot. pielgrzymka.diecezja.tarnow.pl/)

Pątnicy z Tarnowa zmierzają na Jasną Górę

Po raz trzydziesty na Jasną Górę zmierza Piesza Pielgrzymka Tarnowska. Pielgrzymka wyruszyła 17 sierpnia. To jedna z  największych pieszych pielgrzymek w naszym kraju.

Pielgrzymi wyruszyli do Matki Bożej spod kościoła Katedralnego w Tarnowie. Przez dziewięć dni pielgrzymi przejdą ok. 230 km. Na trasę wyruszyło 25 grup. Pątnicy to głównie osoby młode, dzieci, ale w pielgrzymce uczestniczą także całe rodziny. Nie brakuje także osób starszych i niepełnosprawnych. W tym roku bierze w niej udział około 9 tys. osób. Tegorocznym hasłem pieszej pielgrzymki jest hasło roku duszpasterskiego „Kościół naszym domem.”

Każdego dnia staramy się odpowiedzieć sobie na to podstawowe pytanie: W jaki sposób uczynić Kościół naszym domem? Domem w którym każdy mógłby się dobrze czuć. Zarówno człowiek młody jak i starszy, umęczony swoimi latami życia. – powiedział O. Sławomir Pawłowicz CSsR przewodnik gr. 24 św. Klemensa

Tym razem duchowymi przewodnikami na pielgrzymim szklaku są bł. Karolina i bł. Jan Paweł II. Diecezja tarnowska chce w ten sposób uczcić 25 rocznicę wizyty Ojca św. Jana Pawła II w Tarnowie, który podczas swojej pielgrzymki beatyfikował Karolinę Kózkównę dziewicę i męczennicę. Jest ona patronką Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży (KSM) i Ruchu Czystych Serc. Każda z grup niesie ze sobą krzyż z relikwiami tej błogosławionej.

Podczas pielgrzymki jak co roku zostaną rozdane pamiątkowe ryngrafy dla jubilatów, którzy pielgrzymują z Pieszą Pielgrzymką Tarnowską.

Ja pielgrzymuję ze św. Klemensem trzynasty raz służę na pielgrzymce pomocą medyczną. Zapewniamy o pamięci modlitewnej, modlimy się, śpiewamy, jesteśmy rozśpiewani, rozmodleni pod przewodnictwem naszych Ojców Redemptorystów oraz księży diecezjalnych.–powiedziała Pani Zofia, uczestniczka Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej na Jasną Górę.

Pielgrzymów w trudach ich wędrówki wspierają osoby chore, cierpiące, oraz te które nie mogły wziąć czynnego udziału w pielgrzymce, a włączają się w nią po przez swoją modlitwę.

 

Wypowiedź o. Sławomira Pawłowicza CSsR

Audio MP3
Pobierz
drukuj