„Wyzwania naszych czasów” – rozpoczęło się zgromadzenie CCEE

Tematem dorocznego zgromadzenia plenarnego Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) jest „Wyzwania naszych czasów: aspekty społeczne i duchowe”. Obrady rozpoczęły się wczoraj w Sankt Gallen w Szwajcarii i potrwają do 30 września.

O nowej ewangelizacji, w którą wielki wkład mogą wnieść katolickie Kościoły wschodnie, mówił, otwierając obrady Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), jej przewodniczący prymas Węgier ks. kard. Péter Erdő. Podkreślał, że we współczesnych czasach człowiek jest istotą audiowizualną i potrzebuje posługiwania się językiem zrozumiałym dla niego. Nawiązał także do kryzysu gospodarczego i finansowego w Europie, który – jego zdaniem – stawia wiele zasadniczych pytań, dotyczących funkcjonowania społeczeństwa i demokracji. Metropolita Budapesztu wskazał, że podczas obrad CCEE biskupi chcą „zmierzyć temperaturę społeczną w Europie”, by stworzyć „mapę wyzwań”, a także poszukiwać „twórczej odpowiedzi” na kryzys.

Wiceprzewodniczący CCEE ks. abp Józef Michalik wskazał na Radę Konferencji Biskupich Europy jako jeden z owoców Soboru Watykańskiego II, który był „przebudzeniem nowej dynamiki” w Kościele w odpowiedzi na wyzwania ówczesnego świata. Rada powstała w 1971 r., by być platformą spotkania i wymiany idei biskupów różnych krajów naszego kontynentu. Choć początkowo mogli do CCEE należeć tylko przedstawiciele Europy Zachodniej, to jednak był też obecny reprezentant Kościoła zza żelaznej kurtyny (abp Jerzy Stroba z Poznania), który dzięki temu mógł informować o kościelnych inicjatywach na Zachodzie. W ramach CCEE jako wspólnoty konferencji episkopatów dochodzi do wymiany, pozwalającej na „uchwycenie pulsu życia Kościoła” – mówił przewodniczący Episkopatu Polski. Rada ma też na celu promocję kolegialności, a także wspieranie dialogu ekumenicznego w Europie.

Odnosząc się do 50. rocznicy Soboru Watykańskiego II, ks. abp Michalik przypomniał pytanie, jakie zadał kiedyś bł. Janowi Pawłowi II: czy Kościołowi potrzebny byłby nowy sobór? Wówczas papież aż uniósł się z krzesła i zaprzeczył: Nie, mamy takie bogactwo Soboru Watykańskiego II, trzeba je wykorzystać jako źródło ewangelizacji! – Ewangelizacja to część otrzymanej od Ojca misji Syna Bożego dla zbawienia ludzi. Trzeba ją prowadzić językiem miłości. Jej podstawą jest silna wiara, gdyż człowiek pozbawiony wiary nie osiągnie prawdziwego szczęścia – przekonywał ks. abp Michalik.

W kolejnych dniach obrad przedstawiciele episkopatów Europy będą dyskutować m.in. o dyskryminacji chrześcijan w Europie i ich prześladowaniach w świecie oraz o wolności religijnej na naszym kontynencie. Uczestnicy spotkania zapoznają się z pracami Unii Europejskiej i Rady Europy. Zajmą się też Rokiem Wiary i 50. rocznicą rozpoczęcia obrad Soboru Watykańskiego II, którą uczczą podczas uroczystych nieszporów w katedrze 29 września. Biskupi zastanawiać się też będą, jak ożywić dziś chrześcijaństwo w Europie, która ma chrześcijańskie korzenie.

Zgromadzenie zakończy się 30 września Mszą Narodów w katedrze w Sankt Gallen.

RIRM/KEP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl