fot. PAP/Maciej Kulczyński

Wrocław: Relikwie św. Wacława trafiły do parafii pod jego wezwaniem

Relikwie świętego Wacława trafiły w środę do parafii pod wezwaniem św. Stanisława, św. Doroty i św. Wacława we Wrocławiu. Przekazał je osobiście prymas Czech ks. kard. Dominik Duka. Święty Wacław jest patronem Czech.

Jak poinformował PAP proboszcz parafii ks. Andrzej Brodawka, o pozyskanie relikwii św. Wacława starania trwały kilka lat.

„Mieliśmy w kościele relikwie św. Stanisława i św. Doroty i bardzo nam zależało, by również mieć relikwie trzeciego patrona św. Wacława. Ma to dla nas ogromne znaczenie, gdyż od teraz również i w naszej świątyni może się rozwijać kult tego świętego” – powiedział proboszcz.

Późnogotycki kościół pw. św. Stanisława, św. Doroty i św. Wacława został ufundowany we Wrocławiu w XIV wieku dla upamiętnienia pokoju namysłowskiego zawartego w 1348 r. pomiędzy królem Polski Kazimierzem III Wielkim a królem Czech Karolem IV Luksemburskim.

Patroni świątyni mieli symbolizować trzy narody: św. Stanisław Polaków, św. Wacław Czechów, a św. Dorota – niemieckich osadników na tych ziemiach.

W środę prymas Czech ks. kard. Duka celebrował w kościele uroczystą Mszę Św. wspólnie z metropolitą wrocławskim ks. abp Józefem Kupnym i poświęcił przywiezione relikwie.

Św. Wacław żył w X wieku i był czeskim księciem z dynastii Przemyślidów. Przyczynił się do ugruntowania chrystianizacji swego kraju, a po zamordowaniu został uznany za świętego męczennika. Jest patronem Czech i Pragi oraz wielu kościołów również w Polsce.

PAP/RIRM

drukuj