Wrocław nie dopłaci do in vitro

Miasto Wrocław nie będzie dopłacać do sztucznego zapłodnienia in vitro – zdecydowali dziś w głosowaniu radni miejscy. Jakiś czas temu podobną decyzję podjęli radni z Krakowa.

Projekt odpowiedniej uchwały w sprawie in vitro przygotowała Nowoczesna. Program miał funkcjonować do 2019 i kosztować rocznie ponad dwa miliony złotych.  Każda z par miała otrzymać pięć tysięcy złotych na zabieg sztucznego zapłodnienia.

Finansowaniu metody in vitro z miejskiej kasy od samego początku przeciwni byli radni Prawa i Sprawiedliwości.

– Ona (metoda in vitro – red.) powoduje zabijanie zarodków zapłodnionych. To jest nieetyczne, niechrześcijańskie – wskazywał radny PiS Tomasz Małek.

W trakcie obrad Rady Miasta na sali obecni byli także zwykli mieszkańcy, którzy protestowali przeciwko planom Nowoczesnej.

– Ta sprawa wiąże się z ochroną życia. Embrion, zarodek, to jest początek człowieka – zwracał uwagę Eugeniusz Kaźmierczak z Akcji Katolickiej Wrocław.

Takie argumenty nie przekonywały jednak m.in. radnej Agnieszki Kędzierskiej.

– Nie powinniśmy rozmawiać o etyce z tego względu, że rozmawiamy o zdrowiu  – stwierdziła radna Nowoczesnej Agnieszka Kędzierska.

Przeciwko finansowaniu in vitro opowiedziała się część radnych z klubu prezydenta Rafała Dudkiewicza.

– Gdyby patrzeć na to, że chcemy przeznaczać środki na leczenie niepłodności, to dlaczego nie na leczenie białaczki? – pytała Urszula Wanat z klubu radnych prezydenta Rafała Dutkiewicza.

Przewodniczący Klubu Radnych PiS Marcin Krzyżanowski przypominał, że alternatywą dla in vitro jest bardzo skuteczna naprotechnologia.

Rząd PiS realizuje program leczenia niepłodności. Są wydawane pieniądze. W każdym województwie ma powstać ośrodek referencyjny – zaznaczył Marcin Krzyżanowski.

Ostatecznie przeciwko przyjęciu uchwały głosowało 20 radnych z Prawa i Sprawiedliwości oraz część radnych z Klubu Radnych Rafała Dutkiewicza. „Za” zagłosowało 14 radnych, a dwóch wstrzymało się od głosu.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl