MRiRW: producenci drobiu dostaną odszkodowania i rekompensaty

Rolnicy, których drób został zutylizowany oraz producenci drobiu, których gospodarstwa znajdują się w strefie zapowietrzonej i zagrożonej, ale w ich stadzie choroba nie wystąpiła, dostaną rekompensatę za ewentualne straty – poinformowała wiceminister rolnictwa Ewa Lech.

Wiceminister odpowiadała dziś na pytania posłów Platformy Obywatelskiej ws. działań resortu w związku z wystąpieniem ptasiej grypy.

Do zadań ministerstwa należy stworzenie instrumentów prawnych oraz zapewnienie środków finansowych „i jedno i drugie jest” – zaznaczyła Ewa Lech.

Wiceminister dodała, że na wypłatę odszkodowań jest 90 dni i zgodnie z wnioskiem wojewody lubuskiego na ten cel zostało już przekazane 13,9 mln zł. Wyjaśniła, że rolnik, który ma już decyzję przyznającą odszkodowanie, pieniądze dostanie po ostatecznej likwidacji ogniska choroby.

Wnioski o rekompensaty można natomiast składać do końca lutego. Przysługuje ona do sztuki drobiu – za indyka i strusia – w wysokości 25 zł, za kaczkę lub gęś – 15 zł, w przypadku kury, perlicy lub przepiórki – 5 zł, a pozostałych gatunków drobiu – 4 zł. Na ten cel na razie przewidziano 30 mln zł.

Lech poinformowała, że dziś odnotowano kolejne 3 ogniska ptasiej grypy, obecnie jest ich już 46, są też nowe przypadki tej choroby u dzikiego ptactwa. Pierwszy przypadek ptasiej grypy wykryto w listopadzie 2016 r. Wcześniej ptasia grypa była w Polsce w 2005 i 2006 roku.

Wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków pojawił się także w 19 innych europejskich krajach. Ogółem w Europie zdiagnozowano ponad 500 ognisk tej choroby (w tym na Węgrzech ponad 220, a we Francji ponad 120).

PAP/RIRM

drukuj