fot. twitter.com/KancelariaSejmu

143 mln zł na dodatkową pomoc dla rolników za szkody m.in z powodu suszy

Rząd przeznaczy w 2019 r. dodatkowo 143,3 mln zł na pomoc rolnikom i producentom rolnym, którzy ponieśli szkody w gospodarstwach spowodowane wystąpieniem w tym roku suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi – poinformowało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu (CIR).

CIR podało, że producenci i rolnicy otrzymali w tym roku już 500 mln zł na ten cel.

Dodatkowe pieniądze trafią na pomoc dla rolników dzięki przyjętej we wtorek przez Radę Ministrów uchwale zmieniającej uchwałę w sprawie ustanowienia programu pomocy dla rolników i producentów rolnych, którzy ponieśli szkody w gospodarstwach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2019 r. suszy, huraganu, gradu, deszczu nawalnego, przymrozków wiosennych lub powodzi wraz z rozporządzeniem zmieniającym rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W komunikacie napisano, że producenci, którzy ponieśli największe straty, tzn. ponad 70 proc., otrzymają 1000 zł na ha. W przypadku szkód w uprawach na poziomie 30–70 proc. wsparcie wyniesie 500 zł do ha lub 250 zł do ha.

CIR poinformowało też, że w 2020 r. udzielona zostanie dotacja dla podatników podatku rolnego, którzy w 2019 r. prowadzili chów lub hodowlę ryb słodkowodnych w stawach rybnych na obszarach gmin, na w których wystąpiła susza lub powódź. Dotacja wyniesie 300 zł do 1 ha powierzchni stawów zarybionych.

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia. Rozporządzenie ma obowiązywać po siedmiu dniach od daty jego ogłoszenia w Dzienniku Ustaw (dotyczy ono dotacji udzielanej pod stawy zarybione).

PAP

drukuj