fot. PAP/EPA

Wierni modlą się w intencjach Benedykta XVI

Trwamy w dziękczynieniu za dar pontyfikatu Ojca św. Benedykta XVI. Papież zakończy posługę biskupa Rzymu już 28 lutego o godz. 20.

Tymczasem wierni w wielu kościołach w Polsce modlą się w intencji papieża Benedykta XVI i o dobry wybór jego następcy. Główna dziękczynna Msza św. z udziałem Episkopatu Polski będzie sprawowana 5 marca w archikatedrze warszawskiej.

Każdego dnia, aż do wyboru nowego papieża, w kościołach i kaplicach na modlitwie trwać będą wierni diecezji warszawsko-praskiej. To jest przede wszystkim modlitwa dziękczynna za blisko 8-letni pontyfikat Benedykta XVI a mamy za co dziękować. Jednocześnie modlimy się za życie i o dalsze trwanie papieża w Kościele – informuje ks. dr Mateusz Matuszewski liturgista, wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Od początku Kościoła jest tak, że następcy Piotrowi towarzyszy modlitwa wiernych. Zwłaszcza gdy Piotr jest w trudnych sytuacjach o czym świadczy modlitwa pierwszych chrześcijan wypisana w Dziejach Apostolskich kiedy Piotr był uwięziony. Takim szczególnym czasem modlitwy za papieża jest czas jego odejścia, wyboru, inauguracji i pontyfikatu. Stąd codzienna modlitwa za Ojca św., która zawsze jest obecna, o czym świadczy chociażby Liturgia gdzie w najważniejszej modlitwie eucharystycznej przywołujemy imię kierującego Kościołem papieża. Ta modlitwa intensyfikuje się w tych szczególnych dniach –  akcentował ksiądz doktor.

W diecezji warszawsko-praskiej liturgicznym modlitwom towarzyszy Adoracja Najświętszego Sakramentu.

– Nie jest to tylko wypełnienie norm prawno-liturgicznych, które na tą okoliczność życia Kościoła przewidują taki sposób zachowania wiernych. Jest to w dużej mierze też, myślę tu głównie o Adoracjach Najświętszego Sakramentu w naszej diecezji, odpowiedź duszpasterska na potrzeby wiernych. Wierni chcą modlić się za Benedykta XVI bardzo przywiązani do jego osoby i bardzo sobie ceniący jego pokorę, świętość i jego wielką miłość do Kościoła jaką można było z całego pontyfikatu wyczytać–  zaznaczał ks. dr Mateusz Matuszewski.
 

RIRM

drukuj