To nie jest kwestia ludzkiego przywództwa – to jest kwestia Boga

Ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz, etyk, kierownik Zakładu Katolickiej Nauki Społecznej UAM, profesor WKSiM

Na pewno ta wiadomość jest dla nas wszystkich ogromnym poruszeniem i ogromnym wstrząsem. Tym bardziej, że mamy jeszcze wciąż w pamięci  heroiczne zmagania Ojca św. bł. Jana Pawła II z jego chorobą, z jego cierpieniem, z jego słabością.

Na pewno taki obraz konfrontacyjny się tutaj narzuca, ale chciałbym  przestrzec siebie i innych przed takim obrazem porównania. Jestem głęboko przekonany, że Ojciec św. Benedykt XVI podjął tę decyzję w sposób bardzo przemyślany i przede wszystkim w sposób odpowiadający jego bardzo głębokiej wierze i bardzo głębokiej osobistej więzi z Bogiem. Myślę, że trzeba spoglądać na tę decyzję w kontekście osobistej wiary i cierpienia papieża, ale także w kontekście Roku Wiary. To jest coś niebywałego, że ten drugi przypadek abdykacji papieża dokonuje się w Roku Wiary. To musi nas skłonić do refleksji pokazującej, że sprawa Kościoła, sprawa papiestwa; ale sprawa Kościoła w szerszym zakresie; to nie jest kwestia ludzkiego przywództwa, to nie jest kwestia ludzkiej instytucji, kalkulacji wyborczych czy programów wyborczych – to jest kwestia Boga, Który kieruje Kościołem i w tej perspektywie musimy się zatrzymać. Musimy próbować zgłębić poprzez modlitwę, poprzez refleksję tę tajemnicę, która zostaje nam w sposób szczególny dana, w tym Roku Wiary. Do tego próbuje sam siebie zmobilizować i do tego też serdecznie zachęcał.

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl